Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm, są powszechne – szacuje się, że boryka się z nimi ponad 70% społeczeństwa. Pacjenci, którzy chcą odzyskać ostrość widzenia bez konieczności stosowania soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych, mogą zdecydować się na laserową korekcję wzroku.
Jeśli jednak w trakcie wizyty kwalifikacyjnej zostaną stwierdzone przeciwwskazania, zabieg ten nie może zostać wykonany. Alternatywą w takiej sytuacji jest refrakcyjna wymiana soczewki. Sprawdź, jakie są typy soczewek RWS.
Co to jest refrakcyjna wymiana soczewki?
Refrakcyjna wymiana soczewki to krótki, bezbolesny i skuteczny zabieg chirurgiczny, który umożliwia trwałą korekcję takich wad refrakcji jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. Wykonywany jest także u pacjentów z prezbiopią.
Do refrakcyjnej wymiany soczewki kwalifikowani są przeważnie pacjenci po ukończeniu 40. roku życia, którzy ze względu na stwierdzone przeciwwskazania (m.in. duża wada wzroku lub bardzo cienka rogówka) nie mogą zostać poddani zabiegowi laserowej korekcji wad refrakcji.

Wymiana soczewki wewnątrzgałkowej trwa zaledwie kilkanaście minut. Podczas zabiegu najpierw zostaje usunięta soczewka naturalna, a w jej miejsce chirurg refrakcyjny wszczepia sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową.
Więcej na temat zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki dowiesz się z tego artykułu.
Jakie soczewki stosuje się przy zabiegach RWS?
Wybór optymalnej soczewki wszczepianej do oka podczas zabiegu RWS jest niezwykle istotny. Zależy od niego zarówno powodzenie procedury w zakresie przywrócenia ostrości widzenia, także przy słabym oświetleniu, jak i późniejszy komfort pacjenta.
W trakcie konsultacji lekarz, po zapoznaniu się z wynikami badań, a także potrzebami, oczekiwaniami oraz możliwościami finansowymi pacjenta, proponuje indywidualnie dopasowane rozwiązanie. Przy wyborze soczewki warto zwrócić uwagę, aby była ona jak najlepszej jakości – istotne są takie parametry jak:
- asferyczność (umożliwiającą redukcję aberracji sferycznych)
- hydrofobowość (minimalizacja ryzyka wystąpienia zaćmy wtórnej)
- filtr UV czy filtr światła niebieskiego (minimalizacja ryzyka zwyrodnienia plamki żółtej)

Rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych
W zależności od tego, jakie soczewki wewnątrzgałkowe zostaną wybrane do zabiegu RWS, pacjent może liczyć na odzyskanie ostrości wzroku w jednej odległości (przy soczewkach jednoogniskowych) lub zarówno w dali, pośrednio, jak i w bliży (przy soczewkach wieloogniskowych).
- Soczewki jednoogniskowe sferyczne – to podstawowe soczewki, które umożliwiają odzyskanie ostrości widzenia wyłącznie na jedną odległość – z daleka lub z bliska.
- Soczewki jednoogniskowe asferyczne – podobnie jak soczewki jednoogniskowe sferyczne ogniskują promienie wpadające do oka w jednym punkcie, przez co pacjent po zabiegu odzyska ostrość widzenia jedynie na bliskie lub dalekie odległości. Od soczewek podstawowych różni je jednak lepsza czułość kontrastu, co pozwala cieszyć się bardziej komfortowym widzeniem przy niedostatecznym oświetleniu, np. po zmierzchu.
- Soczewki wieloogniskowe asferyczne – soczewki multifokalne pozwalają na korekcję wad refrakcji i odzyskanie ostrości widzenia zarówno w dali, pośrednio, jak i w bliży. Dzięki temu większość pacjentów znów może cieszyć się komfortowym prowadzeniem samochodu lub czytaniem książek bez konieczności stosowania korekcji okularowej. Ponadto, dzięki filtrowi UV i filtrowi światła niebieskiego oko zyskuje dodatkową ochronę.
- Soczewki toryczne jednoogniskowe – to rozwiązanie dla pacjentów, którzy chcą odzyskać ostrość widzenia na jedną odległość (z daleka lub z bliska), a dodatkowo borykają się z astygmatyzmem.
- Soczewki toryczne wieloogniskowe – multifokalne soczewki toryczne, wszczepione w miejsce naturalnej soczewki, przywracają komfort widzenia na różnych odległościach. Dzięki nim pacjent nie musi korzystać z dodatkowej korekcji okularowej, gdy np. ogląda telewizję dużej odległości, prowadzi samochód, czyta książkę czy przegląda wiadomości na tablecie. Rozwiązanie to stosuje się u osób z zaawansowanym astygmatyzmem. Dzięki obecności filtra UV i filtra światła niebieskiego zabezpieczają siatkówkę i minimalizują ryzyko wystąpienia z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej.
- Soczewki nowej generacji o rozszerzonej głębi ostrości (EDOF) – zaprojektowane do korekcji prezbiopii, zapewniają zakres widzenia od dali do odległości pośredniej - bez rozbłysków, olśnień i efektu halo.

Przed zabiegiem odbywa się konsultacja z lekarzem, podczas której pacjent uzyskuje informacje na temat zalet i wad poszczególnych rozwiązań, a także sugestię, który typ soczewki RWS będzie optymalnym wyborem w konkretnym przypadku. Należy pamiętać, że wybór soczewki to bardzo indywidualna kwestia, która powinna uwzględniać m.in. potrzeby i oczekiwania pacjenta.