Czy warto odwiedzać gabinet okulistyczny, nawet jeśli widzisz dobrze i nie masz niepokojących symptomów? Tak! Przede wszystkim dlatego, że wiele chorób – np. jaskra – latami może przebiegać bezobjawowo. Pamiętaj, że warto zadbać o profilaktykę wzroku również wtedy, gdy masz już dobrane okulary czy soczewki a ostrość wzroku nie budzi Twoich zastrzeżeń
Regularne wizyty u okulisty to najlepszy sposób na to, by dłużej zachować zdrowe oczy. Jak często odwiedzać gabinet i jakie badania profilaktyczne może zlecić okulista?
Dlaczego warto regularnie badać się u okulisty?
Istnieje grupa pacjentów zgłaszających się do gabinetu okulistycznego jedynie wówczas, gdy pojawiają się ewentualne objawy, takie jak np. mocne pogorszenie widzenia, silne bóle oczu czy sklejająca powieki wydzielina. Podobna sytuacja często dotyczy również pacjentów z wadą refrakcji. Po doborze okularów czy soczewek latami omijają gabinet okulistyczny, nawet jeśli wzrok nieco traci na ostrości.
Dlaczego profilaktyczne badania okulistyczne są tak istotne? Regularne wizyty w gabinecie okulistycznym pozwolą Ci szybko wykryć i skorygować ewentualną wadę wzroku lub na wczesnym etapie wykryć i rozpocząć leczenie potencjalnych chorób oczu.. Dzięki temu nie tylko zmniejszysz ryzyko wystąpienia poważnych powikłań (w tym utraty wzroku), ale także poprawisz komfort codziennego życia, oszczędzając jednocześnie czas, pieniądze i stres związany z leczeniem w przyszłości.
Wizyta profilaktyczna
Podczas profilaktycznej wizyty okulistycznej lekarz jest w stanie wykryć nawet drobne nieprawidłowości niezależnie od wieku pacjenta.
Nieskorygowana wada wzroku nie zawsze musi wiązać się z pogorszeniem widzenia. Może wywoływać inne nieprzyjemne objawy, np. bóle głowy, łzawienie, konieczność mrużenia oczu czy nadmierne mruganie, których pacjent często nie kojarzy w pierwszej chwili z oczami. Wyraźnie obniża również jakość życia – utrudnia czytanie, korzystanie z telefonu czy bezpieczne prowadzenie samochodu. Im szybciej taka wada zostanie wyrównana , tym mniejsze ryzyko dalszego i szybko postępującego pogłębienia wady.

W większości przypadków korekta wady wzroku jest dość prosta i szybka. Okulista pomaga dobrać odpowiednie okulary lub soczewki, w których powróci odpowiednia ostrość widzenia. Większość wad wzroku można ponadto skorygować w nieinwazyjny, szybki i bezpieczny sposób – laserem. Dzięki temu część osób może uniknąć noszenia okularów, które bywa uznawane za niewygodne czy mniej estetyczne, lub soczewek, których nieprzerwane długie noszenie może w niektórych przypadkach powodować zagrożenie dla narządu wzroku.
Profilaktyka wzroku – mniejsze ryzyko powikłań chorób oczu
Wiele chorób, również tych oczu, można zahamować – jeśli tylko uda się szybko je wykryć. Tymczasem w początkowym etapie objawy mogą nie występować, co znacznie opóźnia moment postawienia diagnozy. Podczas profilaktycznej wizyty u okulisty lekarz może zauważyć zmiany, które nie powodują jeszcze dyskomfortu.
Przykładem może być jaskra, choroba, która w zdecydowanej większości przypadków wiąże się ze zbyt wysokim ciśnieniem w oku - jeśli nie jest obniżane, prowadzi do stopniowego zaniku nerwu wzrokowego a w konsekwencji do początkowo niezauważalnej przez pacjenta postępującej utraty pola widzenia. Nerwu nie da się naprawić czy wymienić, dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza i leczenie umożliwiające opóźnienie rozwoju choroby lub nawet jej całkowite zatrzymanie.
Tymczasem nawet ponad połowa chorych żyje z tym schorzeniem bez postawionej diagnozy1. Dlaczego? Jaskra przez wiele lat może nie dawać objawów. Symptomy mogą być też nieoczywiste, np. bóle głowy. Choroba rozwija się po cichu i czasem może być już za późno, by uratować wzrok. Regularne wizyty profilaktyczne u okulisty to sposób, żeby znacznie zmniejszyć ryzyko takich powikłań.

Profilaktyczne wizyty u okulisty – jak często odwiedzać gabinet?
Częstotliwość profilaktycznych wizyt u okulisty zwykle określa się indywidualnie. Lekarz bierze pod uwagę takie czynniki jak wiek, obecność wady wzroku, obciążenie rodzinne (np. jaskra w bliskiej rodzinie), zawód (np. praca przy komputerze lub w narażeniu na pył, czy inne czynniki szkodliwe), stosowane używki oraz współwystępujące u pacjenta dodatkowe choroby (np. cukrzyca).
Najczęstszy schemat okulistycznych wizyt profilaktycznych to:
- Dorosły w wieku poniżej 60 lat i bez problemów ze wzrokiem – co 2 lata
- Dorosły w wieku poniżej 60 lat z wadą wzroku – co rok
- Dorosły w wieku powyżej 60 lat, z wadą wzroku lub bez – co 6 miesięcy-rok
- Dziecko w wieku szkolnym – co rok
- Młodsze dziecko – według kalendarza okulistycznych badań profilaktycznych (6–9 tygodni, 6–9 miesięcy, 3–4 lata, 6–7 lat)
Jakie okulistyczne badania profilaktyczne wykonuje lekarz?
Zwykła profilaktyczna wizyta u okulisty trwa najczęściej 15–30 minut. W tym czasie lekarz najpierw przeprowadza wywiad, a później bezbolesne i szybkie badania.
Z czym najczęściej spotkasz się w gabinecie?
Wśród okulistycznych badań profilaktycznych znajdują się przede wszystkim badania:
- Wstępna ocena występującej u pacjenta wady wzroku z następczą oceną ostrości wzroku z daleka i z bliska
- Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego
- Ocena przedniego odcinka gałki ocznej z oceną reakcji źrenic na światło
- Wziernikowanie dna oka (badanie dna oka)
Okulista może wykonać też inne podstawowe badania profilaktyczne, które często wiążą się np. z zakropleniem oczu kroplami o różnym działaniu– poszerzenie zakresu badania dna oka, ocena tzw. ukrytej wady wzroku lub testy diagnostyczne w kierunku zespołu suchego oka. W razie potrzeby zleca pogłębioną diagnostykę w kierunku konkretnych chorób. Dzięki temu uzyskuje pełny obraz stanu narządu wzroku.

Jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się zdrowymi oczami, pamiętaj o profilaktycznych wizytach i badaniach okulistycznych. Regularnie odwiedzaj lekarza, nawet jeśli nie masz żadnych objawów – dzięki temu znacznie zwiększysz szansę na szybkie wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości związanych ze wzrokiem!