Blog

Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku

01.10.2021

Zabieg laserowej korekcji wzroku to dla wielu osób szansa na znaczną poprawę jakości widzenia. Jednak nie każdy może zostać zakwalifikowany do zabiegu. Sprawdź, jakie są przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku.

Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku – możemy podzielić je na: czasowe, względne i bezwzględne

Laserowa korekcja wzroku to skuteczna forma korekcji leczenia wielu wad wzroku. Przy pomocy lasera można skorygować m.in. astygmatyzm. Zabieg ten wykonuje się również u pacjentów zmagających się zarówno z krótkowzrocznością, jak i z dalekowzrocznością. Przekonaj się, czy możesz zostać zakwalifikowany do zabiegu LKW.

Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku to przeszkody natury zdrowotnej, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu. Niekiedy są one czasowe – wówczas zabieg może zostać zaplanowany w późniejszym terminie – po ich ustąpieniu lub w okresie remisji choroby.

Wśród przeciwwskazań, które mogą okazać się przeszkodą w kwalifikacji pacjenta do zabiegu laserowej korekcji wzroku, wyróżnia się:

 • przeciwwskazania względne – mogą, ale nie muszą dyskwalifikować pacjenta z korekcji wzroku przy użyciu lasera, dużą rolę w procesie kwalifikacji odgrywa m.in. stopień zaawansowania choroby oraz stan samego pacjenta.W takich przypadkach lekarz podczas kwalifikacji dopiera możliwą metodę zabiegu, oraz analizie możliwość jego wykonania.
 • Przeciwwskazania bezwzględne – to grupa schorzeń, przy których wykonanie laserowej korekcji wzroku okazuje się niemożliwe. W takich sytuacjach lekarz proponuje pacjentowi alternatywne formy leczenia, które mogą być stosowane u osób z konkretnymi chorobami.
 • Przeciwwskazania czasowe (okresowe, przejściowe) – to przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu z uwagi na przyczynę przejściową. Jeżeli ograniczenia zostaną wyeliminowane, wówczas lekarz wyda zgodę na zakwalifikowanie pacjenta do laserowej korekcji wzroku.

Decyzja dotycząca tego, czy w Twoim przypadku zabieg laserowej korekcji wzroku będzie możliwy, zapadnie podczas wizyty kwalifikacyjnej. W trakcie jej trwania, lekarz przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad dotyczący schorzeń, z którymi się borykasz, a także wykona szereg badań. Ich celem jest dokładne określenie wady Twojego wzroku.

Przeciwwskazania względne do zabiegu laserowej korekcji wzroku

 • Choroby o podłożu autoimmunologicznym – choroby autoimmunologiczne znacznie osłabiają organizm, przez co obniżają zdolności regeneracyjne. Jeśli zmagasz się np. z chorobą Hashimoto czy reumatoidalnym zapaleniem stawów, bezwzględnie poinformuj o tym lekarza podczas wizyty kwalifikacyjnej. Na podstawie szczegółowego wywiadu będzie on w stanie podjąć decyzję, czy w Twoim przypadku zabieg jest możliwy.
 • Zażywanie określonych leków – niektóre grupy leków (np. sterydy), negatywnie oddziałują na proces rekonwalescencji oraz mogą zwiększać ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu.

Przeciwwskazania bezwzględne do zabiegu laserowej korekcji wzroku

 • Jaskra – choroba ta powoduje m.in. podwyższenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, co może zaburzać wyniki badań kwalifikacyjnych. Ponadto korekcja laserowa może okazać się nieskuteczna w zaawansowanym stadium jaskry.
 • Niektóre zmiany w rogówce (stożek rogówki, wrodzone patologie rogówki, choroby dystroficzne, blizny rogówki) oraz grubość, elastyczność i stopień nawilżenia rogówki.
 • Zbyt wysoka wada wzroku: krótkowzroczność powyżej – 11 dioptrii i dalekowzroczność powyżej +6 dioptrii. Laser nie jest wystarczający do korekcji, ale wtedy na stałe można wszczepić soczewkę fakijną lub przeprowadzić refrakcyjną wymianę soczewki.
 • Skłonność do tworzenia bliznowców, czyli zgrubiałej skóry, która wytwarza się w miejscu dawnego zranienia lub innego przerwania ciągłości tkanek
 • Stany zapalne oczu
 • Stan po zapaleniu wirusem Herpes (wirus opryszczki) -wirus aktywny półpasiec oczny
 • Odwarstwienie siatkówki
 • Zmiany degeneracyjne siatkówki
 • Urazy gałki ocznej
 • Zaćma
 • Choroby naczyniowe oka
 • Zez
 • Niedowidzenie dużego stopnia
 • Oczopląs
 • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
 • Zbyt duża wada wzroku – w przypadku wysokich wad wzroku zabieg przeprowadzony przy użyciu lasera może okazać się niewystarczający do jej usunięcia. W takiej sytuacji zalecane są inne metody korekcji wzroku. Dotyczy to krótkowzroczności (więcej niż -11 dioptrii) oraz dalekowzroczności (więcej niż +6 dioptrie), oraz astygmatyzm powyżej 5 cylindrów.
 • Zbyt cienka rogówka – niektórzy pacjenci mają zbyt cienką rogówkę, która uniemożliwia całkowitą redukcję wady do lub pozostawienie akceptowalnej wady resztkowej. W takim przypadku możemy wykorzystać inne metody korekcji wad wzroku.

Przeciwwskazania czasowe (przejściowe) do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku

 • Wiek poniżej 21 lat: Laserowa korekcja wzroku z reguły nie jest wykonywana u osób, które nie ukończyły 21 lat. Związane jest to z procesem dojrzewania gałki ocznej (z wiekiem się wydłuża, przez co wada może nie być stabilna). Do zabiegu może zostać zakwalifikowany wyłącznie pacjent z ustabilizowaną wadą wzroku. WYJĄTEK! Istnieje możliwość wykonania zabiegu po 19 roku życia dla osób, które starają się o pracę w służbach mundurowych i wada wzroku stanowi przeszkodę – w takich przypadkach można wykonać zabieg, jednak nie ma gwarancji, że efekt będzie długotrwały ze względu na ewentualną niestabilność wady wzroku. Istnieje też możliwość przeprowadzenia wcześniejszej kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku, aby pacjent w momencie ukończenia 21 lat mógł się umówić na zabieg bez konieczności powtarzania procedury kwalifikacyjnej.
 • Zespół suchego oka: W przypadku tej dolegliwości problemem jest niewystarczające nawilżenie gałki ocznej, które może utrudniać regenerację rogówki po przeprowadzonym zabiegu. Po laserowej korekcji wzroku suchość oka może się jeszcze bardziej nasilić. Z tego względu zaleca się wcześniejsze wyleczenie tego schorzenia przed zabiegiem.(O metodach leczenia zespołu suchego oka przeczytasz tutaj: tutaj ) W takim przypadku lekarz prowadzący zaleca leczenie suchego oka (jest dostępnych kilka skutecznych metod w zależności od przyczyny, przez którą powstała dolegliwość). Zazwyczaj po miesiącu umawiamy wizytę kontrolną i sprawdzamy, czy jest poprawa. Jeśli tak, możemy umówić pacjenta na zabieg.
 • Stożek rogówki wykryty we wczesnym stadium choroby – to jedna ze zmian zachodzących w rogówce, która stanowi przeciwwskazanie do laserowej korekcji wzroku.
 • Ciąża i okres karmienia piersią – zabieg laserowej korekcji wzroku nie jest przeprowadzany u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Kto może zostać zakwalifikowany do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Do zabiegu laserowej korekcji wzroku mogą zostać zakwalifikowani pacjenci w wieku powyżej 21 lat (wyjątek stanowią osoby starające się o pracę w służbach mundurowych) z ustabilizowaną wadą wzroku). U pacjentów tych nie mogą również wystąpić żadne przeciwwskazania bezwzględne do LKW.

Pamiętaj, że ostateczną decyzję o możliwości wykonania laserowej korekcji wzroku podejmuje lekarz. Podczas wizyty kwalifikacyjnej dowiesz się, czy w Twoim przypadku zabieg jest możliwy. Jeśli okaże się, że Twój stan zdrowia nie pozwala na tę formę leczenia, specjalista przedstawi Ci alternatywne sposoby korekcji.

Co mówią o nas pacjenci?

Gwarancja najniższej ceny!

Znajdź niższą ceną, a zwrócimy Ci różnicę.

dowiedz się więcej

zadbaj o swój wzrok już dziś!

Zadzwoń i umów się na wizytę!

+48 503 503 553

Lub znajdź najbliższy gabinet

Jana Pawła 13 lokal 10

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi ul. Ogińskiego 1B

Kwalifikacje ul. Wyszyńskiego 56/5

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi ul. Wyszyńskiego 155

Kwalifikacje ul. Żerańska 14 b

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi ul. Stefana Batorego 7

Kwalifikacje ul. Śląska 35/37

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Częstochowska 50

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Kolegialna 18

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Tylna 6

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

skontaktuj się z nami!

Wybierz miasto
Umów wizytę
Umów się na wizytę +48 503 503 553
keyboard_arrow_up