Intro Image

Dla kogo jest laserowa korekcja wad wzroku?

19.10.2021 - 7 min. czytania

Jakie wady koryguje laserowa korekcja?

Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii oraz medycyny metody leczenia zaburzeń wzroku stają się dostępne dla coraz szerszej grupy pacjentów. Jest to bardzo skuteczna metoda korekcji wzroku, którą wykorzystuje się przy następujących wadach:

  • krótkowzroczność do -11 dioptrii,
  • nadwzroczność do +5 dioptrii,
  • korekcja astygmatyzmu do 5 cylindrów,
  • kombinacje powyższych wad.

Większe wady mogą być korygowane z wykorzystaniem alternatywnych metod korekcji wzroku. Zalicza się do nich np. wszczepienie soczewki fakijnej, a także operację refrakcyjnej wymiany soczewki.

Dla kogo jest laserowa korekcja wad wzroku – ograniczenia wiekowe

Jednym z wielu kryteriów decydujących o możliwości wykonania laserowej korekcji wzroku jest wiek. Laserowa korekcja wzroku u młodych pacjentów. Do zabiegu laserowej korekcji wzroku mogą zostać zakwalifikowane osoby powyżej 21. roku życia. Powodem ustanowienia dolnej granicy wiekowej jest potrzeba osiągnięcia dojrzałości oka pacjenta – zazwyczaj od tego wieku gałka oczna przestaje się wydłużać, co wpływa na stabilizację wad refrakcji – krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których procedura może być wykonana nieco wcześniej, m.in. w przypadku osób, które decydują się na zabieg ze względów zawodowych (kandydaci do pracy w służbach mundurowych, u których wada i choroby oczu mogą przesądzić o zdolności do służby). Zabieg laserowej korekcji wzroku u dorosłych. Średni przedział wiekowy pacjentów poddawanych laserowej korekcji wzroku to 21–55 lat. Ograniczenia wiekowe należy jednak traktować umownie i rozpatrywać indywidualnie – często w określonych sytuacjach laserowa korekcja wzroku może zostać przeprowadzona zarówno u osób młodszych, jak i starszych. Ostateczną decyzję o kwalifikacji pacjenta do zabiegu podejmuje lekarz.

Laserowa korekcja wzroku po 40. roku życia. Co z osobami, u których problemy ze wzrokiem są wynikiem naturalnego starzenia się organizmu i utraty zdolności akomodacji oka? Presbiopia, inaczej zwana starczowzrocznością, pojawia się wraz z przekroczeniem 40. roku życia i jest całkowicie naturalnym procesem, który prawie całe społeczeństwo z rozróżnieniem czy proces ten zaczyna się w wieku 40 lat lub więcej. Wraz z upływem lat soczewki naszych oczu tracą swą elastyczność, co objawia się pogorszeniem ostrości widzenia – zwłaszcza z bliska i przy niekorzystnym oświetleniu. Coraz trudniejsze staje się czytanie drobnej czcionki, czy wykonywanie bardziej precyzyjnych czynności (np. do nawleczenia nitki na igłę konieczne są okulary).

Współczesna medycyna oferuje skuteczne sposoby korekcji wzroku dla osób zmagających ze starczowzrocznością. Dzięki temu pacjenci mogą uwolnić się od okularów do czytania lub okularów progresywnych. Metoda PresbyMax – bo o niej mowa – to przełomowa procedura, która zapewnia „naturalne” widzenie obuoczne.

Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku?

Istnieją pewne przeciwwskazania, które trwale dyskwalifikują pacjenta z możliwości skorzystania z zabiegu laserowej korekcji wady wzroku. Przypadłościami decydującymi o wyborze alternatywnej metody leczenia są między innymi: jaskra, zaćma, zaburzenia siatkówki, stożek rogówki, a także niektóre stany chorobowe ogólne takie jak jaskra czy inne schorzenia autoimmunologiczne i metaboliczne – to przeciwwskazania bezwzględne.

Zdarza się także, że występują przeciwwskazania względne, co oznacza, że nie wykluczają one kandydata całkowicie z przeprowadzenia procedury. Mają charakter przejściowy i wymagają jedynie odsunięcia zabiegu w czasie. Do takich przeciwwskazań zaliczyć można między innymi ciążę i okres karmienia piersią, nieustabilizowane choroby autoimmunologiczne, np. choroba Hashimoto, stany zapalne oczu o podłożu bakteryjnym, zażywanie niektórych leków oraz niestabilną wadę wzroku. Więcej o przeciwwskazaniach do laserowej korekcji wzroku przeczytasz w naszym wpisie: Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku.

Skuteczne metody laserowej korekcji wzroku dla różnych grup zawodowych

W przypadku niektórych zawodów dobry wzrok jest szczególnie ważny. Przedstawiciele których grup zawodowych powinni rozważyć laserową korekcję wzroku, zwłaszcza gdy chcą odzyskać komfort codziennej pracy? Jakie zabiegi laserowej korekcji wzroku będą dla nich najlepsze?

  • Kierowcy. Zawód kierowcy wymaga dobrego wzroku. Wśród osób zawodowo prowadzących pojazdy laserowa korekcja wzroku jest często wybieraną metodą. Sprawdzą się w tym przypadku zarówno małoinwazyjne metody powierzchniowe – TransPrk oraz EBK – jak i głębokie takie jak Femtolasik.
  • Służby mundurowe. Małoinwazyjne metody powierzchniowe, które nie pozostawiają blizny na oku – TransPrk oraz EBK są najczęściej optymalnymi procedurami dla pacjentów narażonych na urazy oka – policjantów, strażaków itd. Metody głębokie nie mogą być przeprowadzane w tej grupie pacjentów, ponieważ ze względu na charakter wykonywanej pracy istnieje ryzyko, że wytworzony podczas zabiegu płatek mógłby ulec uszkodzeniu w czasie urazu. Policjanci, strażacy oraz przedstawiciele pozostałych służb mundurowych, którym zależy na skutecznej korekcji wzroku, powinni rozważyć metody powierzchniowe LKW lub zabiegi z wykorzystaniem mikrosoczewki.
  • Sportowcy. W przypadku uprawiania sportów kontaktowych czy ekstremalnych zalecane są metody powierzchniowe, które nie pozostawiają blizny na oku – TransPRK oraz EBK. Metody głębokie – Femtolasik – z uwagi na wytwarzany płatek nie są wskazane dla osób uprawiających tego typu sporty. Uraz podczas treningu lub zawodów mógłby spowodować uszkodzenie płatka.
  • Pracownicy biurowi i osoby pracujące przy komputerze – do tej grupy zaliczają się zarówno pracownicy biurowi, jak i programiści, graficy komputerowi, a także np. geodeci, którzy dużo czasu spędzają przed monitorem podczas tworzenia operatów geodezyjnych i wiele innych zawodów opierajacych sie o długą pracę przy monitorze. Laserowa korekcja wzroku pozwala na skuteczną korekcję wad wzroku będących następstwem długotrwałej pracy przy komputerze. Na podstawie zgromadzonych informacji lekarz zaproponuje optymalną metodę korekcji – może to być zarówno metoda powierzchniowa (TransPRK, EBK), niepozostawiająca blizny na oku, lecz cechująca się dłuższym okresem rekonwalescencji lub metoda głęboka (EPI Lasik, Femtolasik), która pozwala na szybszy powrót do pracy i codziennych aktywności. Pacjenci z tej grupy zawodowej częściej wybierają zabieg wykonywany metodą głęboką – dzięki temu mogą wrócić do obowiązków zawodowych już w kilka dni po zabiegu.
  • Osoby wykonujące pracę fizyczną. Dla przedstawicieli tej grupy zawodowej korzystanie z okularów korekcyjnych okazuje się bardzo niepraktyczne np. ze względu na to, że szkła okularów często parują. Laserowa korekcja wzroku to skuteczny sposób na poprawę wzroku i rezygnację z okularów czy soczewek kontaktowych. Z uwagi na specyfikę zawodu (np. dźwiganie), konieczne będzie zwolnienie L4 po zabiegu – wszelkie zalecenia w tym zakresie przekaże lekarz. Czas potrzebny na pełną rekonwalescencję zależy od wyboru metody korekcji. Głębokie metody korekcji pozwalają na szybszy powrót do pracy, jednak nawet przy FemtoLasik zalecenia na czas rekonwalescencji mogą obejmować ograniczenie wysiłku fizycznego.
  • Osoby pracujące w nietypowych, ciężkich warunkach – mające kontakt z chemią czy skrajnymi temperaturami. Jeśli warunki Twojej pracy są specyficzne, skonsultuj się z lekarzem w zakresie wyboru optymalnej korekcji wzroku. Wśród zaleceń po zabiegu znajduje się m.in. rekomendacja unikania pomieszczeń z wysoką temperaturą oraz ograniczenie kontaktu z substancjami szkodliwymi, które mogą dostać się do oka.

Laserowa korekcja wzroku to zabieg przynoszący realną poprawę jakości widzenia. Powyżej zostały opisane zawody, które ze względu na swoją specyfikę wymagają szczególnego podejścia przy wyborze metody korekcji. Jeśli zaliczasz się do innej grupy zawodowej i chcesz skorygować wzrok – zapraszamy na konsultację. W zależności od Twojej wady i preferencji w zakresie czasu rekonwalescencji zaproponujemy zabieg przeprowadzony metodą głęboką lub powierzchniową.

Wstępna kwalifikacja

Sprawdź online czy się kwalifikujesz

Nie wiesz który zabieg będzie dla Ciebie odpowiedni?

Skorzystaj z naszego konfiguratora, a pomożemy Ci wybrać!

Znajdź dla siebie idealny zabieg!

Krok 1

Podaj nam swój numer telefonu, abyśmy mogli przedstawić ci naszą propozycję

Musisz podać numer telefonu.

Polityka prywatności musi być zaakceptowana.

Ile masz lat?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Jaką masz wadę wzroku?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy masz astygmatyzm?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy twoja wada zmieniła się w ostatnim roku?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy rozpoznano u Ciebie którąś z wymienionych chorób oczu?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy rozpoznano u Ciebie którąś z wymienionych chorób/STANÓW?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Które stwierdzenie najtrafniej opisuje cechy zabiegu, które są dla ciebie ważne?

Musisz wybrać jedną z opcji.


Warning: array_reduce() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/ebk_smartpulse.php on line 10

Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/ebk_smartpulse.php on line 12

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/ebk_smartpulse.php on line 13

Proponowany zabieg:

/oko

Warning: array_reduce() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/lasek.php on line 10

Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/lasek.php on line 12

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/lasek.php on line 13

Proponowany zabieg:

/oko

Warning: array_reduce() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/femtolasik.php on line 11

Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/femtolasik.php on line 13

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/femtolasik.php on line 14

Proponowany zabieg:

/oko

Warning: array_reduce() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/presbymax.php on line 10

Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/presbymax.php on line 12

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/presbymax.php on line 13

Proponowany zabieg:

/oko

Co mówią o nas pacjenci?

laserowa korekcja wzroku w Warszawie Gwarancja najniższej ceny!

Znajdź niższą ceną, a zwrócimy Ci różnicę.

dowiedz się więcej

zadbaj o swój wzrok już dziś - laserowa korekcja Warszawa

Zadzwoń i umów się na wizytę!

+48 223 988 371

Lub znajdź najbliższy gabinet

Jana Pawła 13 lokal 10, Lublin

+48 818 228 630

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi: ul. Ogińskiego 1B, Jelenia Góra

Kwalifikacje:ul. 1 Maja 22/24, Jelenia Góra

+48 756 139 940

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi: ul. Wyszyńskiego 155, Gorzów Wlkp.

Kwalifikacje:ul. Żerańska 14 b, Gorzów Wlkp.

+ 48 957 376 840

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi:ul. Stefana Batorego 7, Gdynia

Kwalifikacje:ul. Śląska 35/37 Gdynia

+48 587 432 150

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Częstochowska 50, Opole

+48 777 070 650

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Kolegialna 18, Płock

+48 243 684 960

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Armii Krajowej 43 A, Łódź

+48 429 422 021

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Rondo ONZ 1, Warszawa

+48 223 988 371

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Drużbickiego 7, Poznań

+48 616 460 393

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Tadeusza Kościuszki 215/B, Katowice

+48 327 979 720

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Ulanowskiego 18/20, Wrocław

+48 717 575 620

godziny otwarcia:

Pon - sob: 9:00 - 21:00

skontaktuj się z nami!

Wybierz miasto
Umów wizytę
Umów się na wizytę +48 223 988 371