Laserowa korekcja wzroku umożliwia trwałą korekcję najpopularniejszych wad refrakcji, do których zaliczają się: krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Sprawdź, kto kwalifikuje się do LKW, jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu i dlaczego ostateczną odpowiedź na pytanie, czy procedura może zostać przeprowadzona, uzyskasz podczas wizyty kwalifikacyjnej.
Czy każdy kwalifikuje się do LKW?
Rozwój metod chirurgii refrakcyjnej sprawia, że laserowa korekcja wzroku dostępna jest dla coraz większej liczby pacjentów. Należy jednak mieć na uwadze, że ze względu m.in. na niektóre choroby narządu wzroku i inne schorzenia ogólne nie każdy może zostać zakwalifikowany do zabiegu LKW. Od jakiego wieku LKW jest możliwa?
Czy istnieje granica wiekowa?
Jednym z kryteriów decydujących o tym, czy u konkretnego pacjenta może zostać przeprowadzony zabieg laserowej korekcji wzroku, jest wiek.
Co do zasady, procedury tej najczęściej nie wykonuje się u osób poniżej 21 roku życia. U osób młodszych gałka oczna wciąż się rozwija, co może skutkować brakiem stabilności wad refrakcji. Aby możliwe było wykonanie zabiegu, wada wzroku powinna być ustabilizowana przez okres przynajmniej roku do dwóch lat.
Przyjęło się także, że zabieg LKW przeprowadza się u osób, które nie ukończyły 60 lat. Wyznaczenie górnej granicy wieku związane jest z faktem, że u osób starszych problemy z widzeniem często łączą się z naturalnym procesem starzenia się wzroku.
Czy są jakieś inne przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku?
Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku
Granica wieku nie jest jedynym kryterium kwalifikacyjnym do laserowej korekcji wzroku. Przeciwwskazania natury zdrowotnej również mogą stanowić przeszkodę do przeprowadzenia procedury. Wyróżnia się wśród nich choroby okulistyczne i schorzenia ogólne. Niektóre z nich są jedynie czasowe i po ich ustąpieniu pacjent może zostać zakwalifikowany do zabiegu laserowej korekcji wzroku, inne – przeciwwskazania trwałe – wymagają zastosowania innych metod.
Przeciwwskazania czasowe
- Ciąża i karmienie piersią – chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj ten wpis na blogu.
- Obniżona odporność. Osłabiony układ immunologiczny (również w czasie miesiączki) to większe ryzyko infekcji i powikłań pozabiegowych
- Stan zapalny, szczególnie w obrębie oczu. Infekcje bakteryjne i wirusowe to kolejny czynnik, który zwiększa zagrożenie wystąpienia skutków ubocznych po wykonaniu zabiegu
- Niestabilna wada wzroku. Jeżeli wada się pogłębia, należy poczekać, aż się ustabilizuje
- Zbyt młody wiek
- Choroby z autoagresji (autoimmunologiczne), np. choroba Hashimoto, cukrzyca typu 1., reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz alergia i atopia
- Zażywanie niektórych leków, np. sterydów, które zwiększają prawdopodobieństwo powikłań ocznych
- Zespół suchego oka
- Jaskra
- Niektóre zmiany w rogówce (stożek rogówki, wrodzone patologie rogówki, choroby dystroficzne, blizny rogówki) oraz grubość, elastyczność i stopień nawilżenia rogówki
- Zbyt wysoka wada wzroku: krótkowzroczność powyżej –10 dioptrii i dalekowzroczność powyżej +6 dioptrii. W takim przypadku wykonuje się zabieg wszczepienia soczewki fakijnej lub refrakcyjnej wymiany soczewki. U niektórych z tych pacjentów można jednak w znaczący sposób zmniejszyć wadę
- Skłonność do tworzenia bliznowców
- Odwarstwienie siatkówki
- Niektóre zmiany degeneracyjne siatkówki
- Choroby naczyniowe oka
- Zaćma
- Oczopląs
Więcej informacji na temat względnych, bezwzględnych i czasowych przeciwwskazań do LKW znajdziesz tutaj.
Wizyta kwalifikacyjna – odpowiedź na pytanie, czy mogę wykonać zabieg LKW
Odpowiedź na pytanie: „czy kwalifikuję się do zabiegu LKW” może być udzielona pacjentowi jedynie podczas wizyty kwalifikacyjnej. Ten bardzo istotny etap (o tym, jak wygląda wizyta kwalifikacyjna i dlaczego jest tak ważna, przeczytasz tutaj) rozpoczyna się dokładnym wywiadem medycznym. Lekarz wraz z pacjentem wypełnia ankietę.
Odpowiedzi na zadawane pytania pozwalają poznać obecny stan zdrowia i wcześniejszą historię leczenia – dzięki temu możliwe jest ustalenie, czy nie występują przeciwwskazania do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku.
Następnie przeprowadzane są szczegółowe badania oczu, oceniające m.in. wadę wzroku. Na podstawie ich wyników pacjentowi proponowana jest optymalna procedura umożliwiająca korekcję wady refrakcji i przedstawiany jest plan zabiegu. Jeżeli ze względu na występujące przeciwwskazania nie można wykonać zabiegu LKW, lekarz przedstawia inne dostępne metody korekcji.