Spis treści
- Procedura jednego dnia krok po kroku
- Kwalifikacja pacjenta do zabiegu i laserowa korekcja wzroku w jednym dniu
- Krok 1: Wizyta kwalifikacyjna
- Krok 2: Zabieg laserowej korekcji wzroku
- Krok 3: Badanie pozabiegowe
- Krok 4: Powrót do domu
- Badanie kwalifikacyjne i laserowa korekcja wzroku w ten sam dzień – to możliwe
Przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku każdy pacjent przechodzi szczegółowe badania okulistyczne. W standardowej procedurze wizyta kwalifikacyjna poprzedza termin przeprowadzenia zabiegu, co wiąże się z koniecznością odbycia dwóch oddzielnych wizyt w klinice. Sprawdź, czy można wykonać badania kwalifikacyjne i laserową korekcję wzroku w jednym dniu.
Procedura jednego dnia krok po kroku
Coraz więcej placówek decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty tzw. Procedury Jednego Dnia. Dzięki temu pacjenci nie muszą przyjeżdżać do kliniki kilka razy – osobno na wizytę kwalifikacyjną i zabieg. Cała procedura zamyka się w jednym dniu.
Kwalifikacja pacjenta do zabiegu i laserowa korekcja wzroku w jednym dniu
W wyznaczonym terminie pacjent zgłasza się do kliniki. W pierwszej kolejności przeprowadzany jest wywiad medyczny i badania diagnostyczne. Jeżeli lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań do LKW, kwalifikuje pacjenta do zabiegu, który wykonywany jest kilka godzin później. Sprawdź, jak krok po kroku przebiega Procedura Jednego Dnia.
Krok 1: Wizyta kwalifikacyjna
Wizyta kwalifikacyjna do laserowej korekcji wzroku odbywa się rano i trwa około dwóch godzin. Jest to pierwszy etap procedury, dzięki któremu lekarz ustala, czy nie występują przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie choroby ogólne i schorzenia oczu uniemożliwiają laserową korekcję wzroku, przeczytaj ten artykuł.
Następnie okulista przeprowadza wywiad medyczny z pacjentem, pyta o przebyte choroby, aktualny stan zdrowia i zapoznaje się z historią leczenia (dlatego pamiętaj, aby na wizytę kwalifikacyjną zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań). Pytania dotyczą także trybu życia, wykonywanego zawodu, uprawianych aktywności, a także tego, na jakie efekty korekcji pacjent liczy.

Druga część wizyty kwalifikacyjnej obejmuje wykonanie szeregu specjalistycznych badań – zaliczają się do nich m.in. pomiar grubości rogówki, komputerowe badanie wzroku, pomiar korekcji, badanie ciśnienia w oku czy stworzenie mapy rogówki.
Na podstawie informacji uzyskanych od pacjenta i po analizie badań diagnostycznych lekarz okulista podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu do zabiegu, a pacjent na kilka godzin może opuścić klinikę.
Krok 2: Zabieg laserowej korekcji wzroku
W Procedurze Jednego Dnia zabieg laserowej korekcji wzroku wykonywany jest u pacjentów, którzy pomyślnie przejdą kwalifikację. Przygotowanie pacjenta do laserowej korekcji wzroku rozpoczyna się po kilku godzinach od badań okulistycznych. Czas ten potrzebny jest na ponowne obkurczenie źrenic, które uległy rozszerzeniu w wyniku kropli rozszerzających aplikowanych przed badaniami okulistycznymi na etapie kwalifikacji do LKW.
Procedura Jednego Dnia obejmująca kwalifikację do zabiegu i laserową korekcję wzroku w tym samym dniu to propozycja dla osób, którym zależy na przyspieszonej procedurze i ograniczeniu liczby wizyt w klinice. Warto mieć na uwadze, że możliwość skorzystania z Procedury Jednego Dnia zależy od takich czynników jak ogólny stan zdrowia czy pozytywna kwalifikacja do zabiegu.

Laserowej korekcji wad refrakcji przeprowadzana jest w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym. Do oczu pacjenta aplikowane są krople znieczulające, dzięki którym zabieg jest całkowicie bezbolesny. Często pojawia się jednak pewien dyskomfort związany m.in. z założeniem na oko rozwórki zapobiegającej zamykaniu powiek.
Cała procedura trwa około 20–30 minut, z czego oko pacjenta poddawane jest działaniu lasera przez około 15–20 sekund.
Krok 3: Badanie pozabiegowe
Badanie kontrolne, którego celem jest ocena efekty laserowej korekcji wad refrakcji wykonywane jest po upływie około 30 minut od zabiegu. Pacjent otrzymuje także od lekarza krople do stosowania w domu wraz z informacją o ich dawkowaniu, a także szczegółowe zalecenia na czas rekonwalescencji.
Ogólne zalecenia lekarskie po zabiegu laserowej korekcji wzroku opisaliśmy w tym artykule.
Krok 4: Powrót do domu
Po badaniu pozabiegowym pacjent może wrócić do domu. Z uwagi na dyskomfort wywołany dolegliwościami po zabiegu, takimi jak nadwrażliwość na światło, ból, łzawienie i pieczenie oczu, zalecane jest towarzystwo osoby trzeciej. Należy pamiętać także o tym, że bezpośrednio po zabiegu nie można prowadzić samochodu – zaaplikowane krople znieczulające mogą zaburzać widzenie.
Badanie kwalifikacyjne i laserowa korekcja wzroku w ten sam dzień – to możliwe

Procedura Jednego Dnia obejmująca kwalifikację do zabiegu i laserową korekcję wzroku w tym samym dniu to propozycja dla osób, którym zależy na przyspieszonej procedurze i ograniczeniu liczby wizyt w klinice. Warto mieć na uwadze, że możliwość skorzystania z Procedury Jednego Dnia zależy od takich czynników jak ogólny stan zdrowia czy pozytywna kwalifikacja do zabiegu.
Polecane artykuły na blogu Idealny Wzrok:
- Czy można wykonać zabieg laserowej korekcji wzroku podczas miesiączki?
- Dlaczego przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku nie można nosić soczewek kontaktowych?
- Laserowa korekcja wzroku a niestabilna wada – czy można w takim przypadku wykonać zabieg?
- Jakie dolegliwości mogą wystąpić po laserowej korekcji wzroku?
- Czy zabieg laserowej korekcji wzroku jest refundowany przez NFZ?