Spis treści
- Co to są soczewki fakijne?
- Soczewki wewnątrzgałkowe – dla kogo są optymalnym rozwiązaniem?
- Jak należy przygotować się do zabiegu?
- Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych?
- W jaki sposób przebiega zabieg implantacji soczewki fakijnej?
- Jakie wady można skorygować za pomocą soczewek fakijnych
- Jak wygląda okres rekonwalescencji po zabiegu?
Masz dość okularów, które przeszkadzają Ci podczas uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej? Chcesz odzyskać pełną ostrość widzenia i zależy Ci na tym, aby raz na zawsze zapomnieć o soczewkach kontaktowych? Dowiedz się więcej o zabiegu wszczepienia fakijnej soczewki wewnątrzgałkowej i poznaj zalety tej metody leczenia.
Co to są soczewki fakijne?
Soczewki fakijne wewnątrzgałkowe to rozwiązanie stosowane na świecie już od ponad 20 lat. Innowacyjna technika polegająca na wszczepieniu sztucznej soczewki do tylnej komory oka lub przed tęczówkę pozwala skorygować refrakcyjne wady wzroku – dalekowzroczność, bliskowzroczność oraz astygmatyzm.
Zarówno soczewki przedniokomorowe, jak i tylnokomorowe zbudowane są z biokompatybilnego collameru. Zawiera on dodatek kolagenu niwelujący uczucie dyskomfortu u pacjenta – po zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych zupełnie nie będziesz ich wyczuwał.
Soczewki wewnątrzgałkowe – dla kogo są optymalnym rozwiązaniem?
Soczewki fakijne to alternatywna metoda leczenia dla osób, które nie zostały zakwalifikowane do zabiegu laserowej korekcji wzroku np. z powodu zbyt dużych wartości wady wzroku lub zbyt cienkiej rogówki.
Zabieg wszczepienia soczewki fakijnej może być wykonany u pacjentów, którzy ukończyli 21 lat – dopiero w tym wieku gałka oczna osiąga ostateczną długość, a wada wzroku zazwyczaj ulega ustabilizowaniu. Górna granica wieku to 45 lat. U pacjentów powyżej 45 r.ż. zabieg może być również przeprowadzony jednakże po indywidualnej analizie konkretnego przypadku.
Jak należy przygotować się do zabiegu?
O kwalifikacji do zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych decyduje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej. Szczegółowe badania i wnikliwy wywiad lekarski pozwolą wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia procedury. Lekarz oceni wadę wzroku, przeprowadzi m.in.badanie dna oka, a także sprawdzi ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Pamiętaj o tym, aby odpowiednio wcześniej przed zabiegiem i wizytą kwalifikacyjną zdjąć soczewki kontaktowe – szczegółowe wytyczne uzyskasz w klinice.
Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych?
Przeciwwskazaniem do wszczepienia soczewek wewnątrzgałkowych są także:
- niestabilna wada wzroku;
- jaskra;
- zaćma;
- niektóre choroby np. o podłożu autoimmunologicznym i nowotworowym.
Zabieg nie jest przeprowadzany u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Co do zasady zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych nie przeprowadza się u pacjentów powyżej 45 roku życia, jednak każdy przypadek powinien zostać poddany indywidualnej ocenie.
Podczas badania kwalifikacyjnego poinformuj lekarza o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych – na podstawie wywiadu oceni on, czy konkretne choroby stanowią bezwzględne przeciwwskazanie do przeprowadzania zabiegu.
W jaki sposób przebiega zabieg implantacji soczewki fakijnej?
Zabieg wszczepienia soczewki fakijnej trwa zaledwie kilkanaście minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Nie musisz martwić się długim pobytem w klinice – do domu wrócisz jeszcze tego samego dnia.
Lekarz wykona niewielkie nacięcie w rogówce, przez które wprowadza soczewkę fakijną. Oko zostanie zabezpieczone opatrunkiem.
Wszczepienie soczewki fakijnej to zabieg małoinwazyjny zabieg małoinwazyjny, bezbolesny i bezpieczny, jednak zaleca się, aby podczas powrotu do domu była przy Tobie osoba towarzysząca.
Jakie wady można skorygować za pomocą soczewek fakijnych
Za pomocą soczewek fakijnych koryguje się krótkowzroczność od - 0,5 D do -20 D, dalekowzroczność od +0,5 D do +10 D oraz astygmatyzm do 6 D cylindrycznych. Jest to metoda stosowana najczęściej u pacjentów od 21- 60 roku życia, które zostały zdyskwalifikowane z zabiegu laserowej korekcji wzroku np. ze względu na wady refrakcji wychodzące poza zakres lkw,, osoby z zespołem suchego oka lub z cienkimi rogówkami.
Jak wygląda okres rekonwalescencji po zabiegu?
Długość okresu rekonwalescencji jest kwestią indywidualną. Przeważnie przebiega on sprawnie, a jego efekty w postaci poprawy widzenia pacjenci dostrzegają już bezpośrednio po zabiegu. Niewątpliwą zaletą tej metody leczenia jest to, że bardzo szybko będziesz mógł wrócić do wykonywania codziennych czynności.
Po zabiegu otrzymasz od lekarza listę zaleceń. Ich przestrzeganie jest kluczowym czynnikiem wpływającym na szybkość rekonwalescencji. Pamiętaj o tym, aby stosowaćprzepisane leki i koniecznie przyjść na pozabiegową wizytę kontrolną. W pierwszym okresie po zabiegu, przez około 4 tygodnie, unikaj dużego wysiłku fizycznego – nie schylaj się, nie podnoś ciężkich rzeczy.
W czasie rekonwalescencji zalecana jest rezygnacja z wizyt na basenie i w saunie. Uważaj też, aby podczas wieczornej i porannej toalety do oka nie dostała się woda – szczególną ostrożność zachowaj w czasie mycia głowy.
Chroń też swoje oczy przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Nawet jeśli dzień jest pochmurny, rekomendujemy zakładanie okularów przeciwsłonecznych Unikaj pomieszczeń, w których występuje duże zapylenie.