Blog

6 rzeczy, które musisz wiedzieć o laserowej korekcji wad wzroku

23.03.2021

Jesteś zmęczony noszeniem okularów korekcyjnych? Masz już dość zgubionych soczewek kontaktowych? Doskonale zdajemy sobie sprawę, jaki dyskomfort odczuwasz, zmagając się na co dzień z wadą wzroku, dlatego mamy dla Ciebie rozwiązanie! Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który od 1989 roku szybko zyskuje na popularności zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Pragniemy żyć bez barier i chcemy lepszego komfortu życia. Oto najważniejsze aspekty, z którymi musisz się zaznajomić, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy laserowa korekcja wzroku jest dla Ciebie?

1. "Czym jest laserowa korekcja wzroku i czy jest odpowiednia dla Ciebie?"

Zabieg jest przeznaczony dla osób z wadą nadwzroczności do około +6 dioptrii, krótkowzroczności nawet do -11 dioptrii i astygmatyzmu do ok. 5 cylindrów. Na czym właściwie polega LASEROWA KOREKCJA WZROKU? Zabieg jest w pełni bezpieczny, opiera się na modelowaniu rogówki oka w taki sposób, by obraz skupiał się na siatkówce. Laser nadaje odpowiedni kształt rogówce, spłaszczając ją u osób krótkowzrocznych i odpowiednio wystromiając u osób nadwzrocznych (dalekowidzów). Minimalna ingerencja w struktury oka, daje efekt całkowitego usunięcia wady wzroku. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu kropli znieczulających do oczu. Nie musisz się zatem martwić o ból, użyte środki zapewniają pełną bezbolesność podczas zabiegu, który trwa zaledwie kilkanaście minut wraz z przygotowaniem pacjenta do zabiegu.

Wyróżniamy powierzchowne oraz głębokie metody korekcji wad wzroku. Wśród najbardziej popularnych technik wyróżniamy metodę LASEK, EBK SMARTPULSE czy SmartSurfAce, a wybór odpowiedniej należy do lekarza po przeprowadzeniu badania kwalifikacyjnego. Jak zachowywać się po zabiegu? Pacjent zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń pozabiegowych. Przeważnie obejmują one: używanie kropli sterydowych i przeciwbakteryjnych, odpowiednie nawilżanie powierzchni oka, miesięczne unikanie nadmiernej ekspozycji słonecznej, ograniczenie aktywności fizycznej i kąpieli w basenach, a także noszenie okularów z przyciemnionymi szkłami.

2. "Wiesz już, że laserowa korekcja wzroku nie boli. Poniżej znajdziesz jej pozostałe najważniejsze zalety"

Lekarze specjaliści twierdzą, że laserowa korekcja wzroku:

 • jest jedną z najskuteczniejszych metod korekcji wad wzroku,
 • daje pacjentom niesamowite poczucie komfortu, wolności i poprawia jakość życia,
 • jest najbezpieczniejszą metodą na rynku,
 • daje stały efekt poprawy widzenia jeśli wada jest stabilna,
 • usuwa również duże wady i jest niemalże dla każdego,
 • nie wymaga wyłączenia z życia codziennego,
 • procedura zabiegowa jest bardzo szybka i przede wszystkim bezbolesna,
 • przywraca pełną ostrość widzenia,
 • nie jest droga i w końcowym rozrachunku kosztuje mniej niż soczewki,
 • umożliwia uprawianie ulubionego sportu czy hobby,
 • możesz na długo zapomnieć o noszeniu okularów,
 • jej efekty są długotrwałe i w zdecydowanej większości przypadków jeden zabieg wystarczy do końca życia,
 • po praktycznie 3 dniach możesz wrócić do pracy w czystych warunkach środowiskowych, unikając pyłów czy zbytniego przeciążania wzroku przed monitorem.

3. "Bezpieczeństwo w laserowej korekcji wad wzroku"

Możesz być spokojnym, decydując się na zabieg, ponieważ jest on najbezpieczniejszą metodą korekcji wad wzroku. Jednakże, jak każda procedura medyczna niesie pewne ryzyko i prawdopodobieństwo powikłań. Po zabiegu mogą wystąpić objawy takie jak: zespół suchego oka, łzawienie, pieczenie, uczucie swędzenia lub obecności ciała obcego w oku, nadwrażliwość na światło czy zaburzenie widzenia nocą — zaliczane do składowych etapu gojenia, które co najważniejsze stanowią przejściowy etap i krótkotrwale utrzymują się po zabiegu. W odosobnionych przypadkach mogą pojawić się: resztkowa wada refrakcji (niedokorekcja lub nadkorekcja), astygmatyzm nieregularny, regresja efektu pozabiegowego, infekcje, efekty halo (aureola wokół źródeł światła), efekt glare – poświaty, efekt haze (przymglenia), które wiążą się z nieostrym widzeniem i zamazywaniem obrazu. Trzy ostatnie najczęściej znikają po niedługim czasie od zabiegu operacyjnego. Musisz wiedzieć, że pełną jakość widzenia osiąga się w czasie około 2-3 miesięcy od operacji — dlatego w takich przypadkach, jak np. efekt halo, glare czy haze, należy odrobinę uzbroić się w cierpliwość i poczekać na fenomenalne efekty.

W przypadku odpowiedniego przygotowania się do zabiegu i stosowania się do zaleceń lekarza specjalisty ryzyko wymienionych powikłań jest minimalne. Szereg zalet i bezpieczeństwo techniki sprawia, że ludzie na całym świecie coraz chętniej decydują się na laserową korekcję wad wzroku.

4. "Przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku"

Czy zatem możemy przeprowadzić laserową korekcję wzroku u każdego pacjenta, który wykaże chęć i zainteresowanie ? Istnieją pewne przeciwwskazania. Wśród nich wymienia się niestabilna wadę wzroku, ciążę i okres karmienia piersią, niektóre schorzenia rogówkowe, jaskrę, zaćmę, choroby plamki żółtej, aktywne procesy zapalne oczu, niektóre choroby autoimmunologiczne czy skłonność do tworzenia bliznowców. Niezależnie od tego czy planuje się zabieg, czy też nie — wszyscy powinniśmy regularnie badać nasze oczy u okulisty, ponieważ w zakresie zdrowia najważniejsze są działania profilaktyczne. Ostateczną decyzję w sprawie skierowania na zabieg i tak podejmuje chirurg specjalista po konsultacji medycznej, przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych etapów wywiadu, badania klinicznego oraz historii medycznej pacjenta.

5. "Na jaki wydatek muszę się przygotować podejmując decyzję o zabiegu?"

Widełki cenowe wahają się w zależności od doświadczenia i umiejętności lekarza, kliniki, na którą się zdecydujemy, nowoczesności i zaawansowania użytego lasera. Kwoty, jakie musimy brać pod uwagę podczas korekcji wzroku jednego oka to około 2500-3600 zł w zależności od użytego rodzaju lasera. Niektóre metody wymagają użycia do zabiegu dwóch laserów, co podnosi koszt procedury. Podczas wyboru odpowiedniej placówki i chirurga specjalisty, warto zasięgnąć opinii o danej jednostce medycznej, zapoznać się z certyfikatami laserów oraz zaznajomić się z kwalifikacjami lekarza. Należy wybrać klinikę, w której wykonuje się największą ilość bezkomplikacyjnych zabiegów jak właśnie wyróżniający się na tle innych idealnywzrok.pl.

6. Dlaczego zwykło się mówić, że okuliści nie robią sobie laserowej korekcji wzroku?

Powszechne myślenie, że lekarze okuliści nie poddają się laserowej korekcji wzroku, jest MITEM. Większość specjalistów zajmujących się laserową korekcją wzroku ma wykonany zabieg, ale o tym nie wiemy, ze względu na to, że nikt nie ma w zwyczaju pytać się lekarzy okulistów, czy mieli wykonaną korekcję metodą laserową. Lekarze okuliści, którzy noszą okulary, stanowią zdecydowaną mniejszość wśród specjalistów zajmujących się laserową korekcją wzroku. Najczęstszymi powodami, ze względu na które nie kwalifikują się do zabiegu, są:

 • przeciwwskazania medyczne do wykonania procedury laserowej korekcji wzroku (stanowią mniej niż 20% osób),
 • mała wada i fakt, że dobrze się czują w okularach, które dodają im powagi,
 • podeszły wiek i początki zaćmy, które są wskazaniem do wykonania zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki,
 • niestabilna wada wzroku.

Większość lekarzy zajmujących się laserową korekcją wzroku pozbywa się okularów, wybierając metodę laserową, tylko po prostu o tym nie wiemy.

Pamiętaj, że decyzję dotyczącą wykonania laserowej korekty wady wzroku i techniki jej wykonania podejmie lekarz prowadzący po konsultacji i przeprowadzeniu szeregu badań. Wywiad, odpowiednia analiza historii medycznej, badanie kliniczne, ocena ryzyka i predyspozycji do zabiegu są podstawą dla podjęcia decyzji przez lekarza.

Tajemnica laserowej korekty wzroku została zatem rozwiązana, znasz już wszystkie najpotrzebniejsze informacje. Nie czekaj, umów się na wizytę konsultacyjną, popraw raz na zawsze swój komfort widzenia i żyj pełnią życia! Jeśli nadal masz wątpliwości lub pytania, zgłoś się do nas na konsultację lekarską. Zapraszamy do naszych klinik:

Co mówią o nas pacjenci?

Gwarancja najniższej ceny!

Znajdź niższą ceną, a zwrócimy Ci różnicę.

dowiedz się więcej

zadbaj o swój wzrok już dziś!

Zadzwoń i umów się na wizytę!

+48 503 503 553

Lub znajdź najbliższy gabinet

Jana Pawła 13 lokal 10

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi ul. Ogińskiego 1B

Kwalifikacje ul. Wyszyńskiego 56/5

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi ul. Wyszyńskiego 155

Kwalifikacje ul. Żerańska 14 b

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi ul. Stefana Batorego 7

Kwalifikacje ul. Śląska 35/37

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Częstochowska 50

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Kolegialna 18

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Tylna 6

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

skontaktuj się z nami!

Wybierz miasto
Umów wizytę
Umów się na wizytę +48 503 503 553
keyboard_arrow_up