idealnywzrok.pl Lublin - Przygotowanie do zabiegu
Ze względu na proces dojrzewania gałki ocznej, zabiegi laserowej korekcji wzroku w Klinice Idealny Wzrok Lublin wykonujemy u pacjentów powyżej 21 roku życia. Wada wzroku powinna być ustabilizowana przez minimum 2 lata. Niektóre choroby okulistyczne i i schorzenia ogólne mogą stanowić przeciwwskazanie do zabiegu – w takiej sytuacji lekarz zaproponuje alternatywne metody korekcji.
Ten bardzo istotny etap procedury pozwala lekarzowi przeprowadzić szczegółowe badania oka, wywiad medyczny i zaproponować pacjentowi najbardziej skuteczną, w jego przypadku, metodę zabiegową. W trakcie dokładnego wywiadu medycznego lekarz zapoznaje się ze szczegółami sytuacji zdrowotnej, upewniając się, czy nie istnieją przeciwwskazania. Badana jest wada wzroku, parametry oka. Na tej podstawie tworzony jest plan zabiegu.
Wizyta kwalifikacyjna wymaga stosownego przygotowania:
- 30 dni przed wizytą nie należy stosować soczewek kontaktowych twardych.
- 14 dni przed wizytą nie należy stosować soczewek kontaktowych miękkich.
- Na wizytę należy przygotować wcześniejsze wyniki badań (jeśli pacjent takie posiada).
W trakcie wizyty kwalifikacyjnej odbywa się szereg badań:
Badanie ostrości wzroku, ocenę refrakcji, określenie wady i pomiar aktualnie stosowanej korekcji
Badanie dna oka
Badanie widzenia obuocznego – foria, tropia, widzenie stereoskopowe
Badanie ciśnienia w oku - tonometria
Badanie aparatu ochrony gałki ocznej (film łzowy i gruczoły Meiboma)
Komputerowe badanie wzroku autorefraktometrem
Określenie długości gałki ocznej -biometria
Pomiar krzywizn rogówki- keratometria
Szereg wnikliwych badań rogówki
Badanie oka w lampie szczelinowej
Ocena grubości rogówki- pachymetria
Badanie USG gałki ocznej
Badanie mapy rogówki- topografia
Dodatkowe badania, jeśli lekarz uzna je za konieczne
Oszczędzamy twój czas – procedura jednego dnia. Jeśli zależy ci na czasie, a dojazdy do kliniki Idealny Wzrok w Lublinie są dla ciebie kłopotliwe, możemy zaproponować Ci skrócenie procedury! Wizyta kwalifikacyjna może odbyć się tego samego dnia, co zabieg.
30 dni
Na 30 dni przed planowanym zabiegiem należy przestać używać twardych soczewek kontaktowych.
14 dni
Na 14 dni przed planowanym zabiegiem należy przestać używać soczewek okresowych (jednodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych).
48 godzin
Na 14 dni przed planowanym zabiegiem należy przestać używać kosmetyków do twarzy– żele, kremy, kosmetyki do makijażu. Ich stosowanie przed zabiegiem zwiększa ryzyko reakcji alergicznych.
24 godziny
Na 24 godziny przed planowanym zabiegiem nie wolno spożywać alkoholu, napojów energetycznych, napojów z kofeiną – w tym kawy oraz innych środków i substancji o charakterze odurzającym.
Laserowa korekcja wzroku to bezpieczna procedura medyczna, która przebiega w jak największym komforcie pacjenta. Bezboleśnie – oko zostaje poddane miejscowemu znieczuleniu kroplami. Po zakończeniu procedury zabiegowej bardzo istotnym dla procesu gojenia oraz efektów zabiegu jest stosowanie się do zaleceń lekarza.
W przebiegu rekonwalescencji kluczowe znaczenie ma stosowanie się do zaleceń lekarza. W trakcie procesu gojenia po wykonaniu laserowej korekcji wad wzroku możliwe jest odczuwanie dyskomfortu, bólu i zwiększonej wrażliwości na światło. Nie powinno to wzbudzać niepokoju, jest bowiem normalnym elementem procesu gojenia.
Po zabiegu zalecamy towarzystwo opiekuna, który wesprze pacjenta w bezpiecznym dotarciu do domu. To istotne o tyle, że bezpośrednio po przeprowadzeniu procedury zabronione jest prowadzenie pojazdów mechanicznych, a w wyniku stosowanych kropli widzenie może być zaburzone.
Wskazania w pierwszych 7 dniach po zabiegu laserowej korekcji wzroku:
- Unikaj przebywania w pomieszczeniach, w których znajduje się dużo kurzu lub dymu. Za ich sprawą zwiększa się ryzyko podrażnienia, a czas rekonwalescencji może się niepotrzebnie wydłużyć.
- Unikaj bliskiego kontaktu z sierścią zwierząt, może ona bowiem wywołać podrażnienie lub infekcję w gojącym się oku.
- Przez okres 30 dni od zabiegu nie korzystaj z pływalni, basenów, nie pływaj w morzu, jeziorach, rzekach, ani żadnych innych zbiornikach wodnych. Woda zawiera liczne zanieczyszczenia, które negatywnie wpływają na przebieg procesu gojenia i stwarzają ryzyko wystąpienia infekcji.