Intro Image

Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekcji wad wzroku

11.10.2023 - 5 min. czytania

Zabieg laserowej korekcji wzroku pozwala skorygować najczęstsze wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność. Czas rekonwalescencji i pełnego powrotu do codziennych aktywności uzależniony jest w dużej mierze od wybranej metody. Sprawdź, jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu metodami powierzchniowymi i głębokimi.

Metody laserowej korekcji wzroku a okres rekonwalescencji

Po przeprowadzonym zabiegu laserowej korekcji wzroku rogówka oka potrzebuje czasu, aby się zregenerować. To, po jakim czasie odzyskasz pełną ostrość wzroku, zależy od metody zabiegowej oraz od wielkości wady. Bardzo ważne dla prawidłowego przebiegu procesu rekonwalescencji jest także szczegółowe przestrzeganie pozabiegowych zaleceń lekarskich.

Laserowa korekcja wzroku może zostać przeprowadzona z wykorzystaniem jednej z metod powierzchniowych lub głębokich.

Powierzchniowe metody laserowej korekcji wzroku (SmartPulse EBK, SmartPulse EBK Advanced Customized, SmartSurfAce® TransPRK TouchFree, SmartSurfACE® Trans PRK TouchFree Advanced Customized, LASEK) – polegają na usunięciu nabłonka i wymodelowaniu rogówki przy użyciu lasera excimerowego. Są mniej inwazyjne niż metody głębokie, jednak rekonwalescencja może trwać nieco dłużej. Więcej czasu zajmuje także stabilizacja wady wzroku niż po wykorzystaniu technik głębokich. Więcej o metodach powierzchniowych przeczytasz tutaj

Głębokie metody laserowej korekcji wzroku (m.in. LASIK, FemtoLASIK, EPI-LASIK) – opis metod głębokich znajdziesz tutaj – zabieg przeprowadzany jest z wykorzystaniem dwóch rodzajów laserów: excimerowego oraz femtosekundowego. Rekonwalescencja przebiega krócej niż po zabiegu z wykorzystaniem technik powierzchniowych. Większość pacjentów już po kilku dniach wraca do codziennych czynności i cieszy się komfortem widzenia. Metody głębokie pozwalają na korekcję dużych wad refrakcji, jednak w ich przypadku pojawia się większe ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka niż przy zabiegu metodami powierzchniowymi. To aktualnie złoty standard w laserowej korekcji wzroku i najczęściej wykonywany rodzaj zabiegu.

Decyzję o wyborze metody laserowej korekcji wzroku podejmuje lekarz na podstawie wyników badań oraz wywiadu przeprowadzonego podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Przebieg rekonwalescencji po zabiegu PRK / PRK ADVANCED / EBK / EBK ADVANCED / LASEK / LASEK Wavefront

Jednym z podstawowych pozabiegowych zaleceń lekarskich jest całkowity kilkudniowy odpoczynek. Stopniowy powrót do codziennych czynności możliwy jest po upływie 2–3 dni od zabiegu. W tym czasie mogą wystąpić dolegliwości bólowe (w celu ich złagodzenia można zastosować środki przeciwbólowe), a także duża nadwrażliwość na światło powodująca łzawienie, pieczenie, uczucie ciała obcego w oku.

Pełny powrót do codziennych aktywności możliwy jest u większości pacjentów już po tygodniu lub dwóch od zabiegu. W trakcie pierwszego miesiąca mogą przejściowo doskwierać takie dolegliwości jak zwiększona wrażliwość na światło czy wahania wady wzroku, objawiające się tym, że jednego dnia pacjent widzi lepiej, a drugiego gorzej. Taki stan jest całkowicie naturalny i nie powinien budzić niepokoju.

W przypadku około 15% pacjentów czas rekonwalescencji może wydłużyć się do dwóch miesięcy – w tym czasie wzrok się ustabilizuje i ustąpią objawy nadmiernej wrażliwości na światło. W sporadycznych przypadkach rekonwalescencja może trwać 4–6 miesięcy. Efekty zabiegu laserowej korekcji wzroku oceniane są po 6 miesiącach.

FemtoLASIK / Z-Lasik / LASIK / LASIK Wavefront / Epi-Lasik / SBK LASIK/ iLASIK / Lentivu – szybki powrót do codziennych czynności

W przypadku metod głębokich powrót do codziennych czynności jest bardzo szybki – przeważnie wystarczą trzy dni, aby osiągnąć pełny efekt zabiegu. W przypadku około 15% pacjentów rekonwalescencja może wydłużyć się do trzech tygodni. W sporadycznych przypadkach gojenie oka zajmuje więcej czasu – związane jest to przeważnie z wystąpieniem zespołu suchego oka, który zaburza prawidłowe widzenie i może skutkować wrażliwością na światło.

Adaptacja nowego sposobu widzenia po metodzie PresbyMAX / Presbi CustomVue

PresbyMax to najmniej inwazyjna, trwała technika umożliwiająca korekcję widzenia zarówno do dali, jak i bliży osobom po 40 roku życia. Po zabiegu można zrezygnować z dwóch par okularów. Metoda ta cechuje się niewielką liczbą możliwych powikłań, co potwierdzają badania kliniczne. Procedura jest w pełni odwracalna.

Kilkuminutowy zabieg metodą PresbyMax® przeprowadzany jest jednocześnie na obydwu oczach, a jego efekty dostrzegalne są natychmiast. Proces rekonwalescencji przebiega podobnie jak przy metodzie FemtoLASIK, jednak adaptacja do nowego sposobu widzenia może wymagać nieco więcej czasu.

Niezależnie od techniki, jaką przeprowadzana jest laserowa korekcja wzroku, dla prawidłowej rekonwalescencji niezmiernie istotne jest skrupulatne przestrzeganie pozabiegowych zaleceń lekarskich, czyli stosowanie kropli z antybiotykiem i przeciwzapalnych oraz tak zwanych sztucznych łez, koniecznie bez konserwantów. W niektórych przypadkach, zwłaszcza w pierwszym okresie po zastosowaniu metody powierzchniowej zaleca się stosowanie chłodnych okładów. Czasem pomocne może być założenie soczewki opatrunkowej (soczewka jest zakładana w przypadku zabiegu przeprowadzonego jedną z technik powierzchniowych laserowej korekcji wzroku), unikanie bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne, unikanie zadymionych pomieszczeń, rezygnacja z palenia papierosów, zaprzestanie na kilka tygodni uprawiania sportów, pływania w basenie i innych akwenach w których może dojść do zakażenia rany to zalecenia mające na celu dobre i szybkie gojenie. Szczegółową listę wskazań przekazuje lekarz po zakończonym zabiegu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Konfigurator

Sprawdź online czy się kwalifikujesz

Nie wiesz który zabieg będzie dla Ciebie odpowiedni?

Skorzystaj z naszego konfiguratora, a pomożemy Ci wybrać!

Znajdź dla siebie idealny zabieg!

Krok 1

Podaj nam swój numer telefonu, abyśmy mogli przedstawić ci naszą propozycję

Musisz podać numer telefonu.

Polityka prywatności musi być zaakceptowana.

Ile masz lat?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Jaką masz wadę wzroku?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy masz astygmatyzm?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy twoja wada zmieniła się w ostatnim roku?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy rozpoznano u Ciebie którąś z wymienionych chorób oczu?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy rozpoznano u Ciebie którąś z wymienionych chorób/STANÓW?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Które stwierdzenie najtrafniej opisuje cechy zabiegu, które są dla ciebie ważne?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Proponowany zabieg:

/oko

Proponowany zabieg:

/oko

Proponowany zabieg:

/oko

Proponowany zabieg:

/oko

Co mówią o nas pacjenci?

Gwarancja najniższej ceny!

Znajdź niższą ceną, a zwrócimy Ci różnicę.

dowiedz się więcej

zadbaj o swój wzrok już dziś!

Zadzwoń i umów się na wizytę!

+48 503 503 553

Lub znajdź najbliższy gabinet

Jana Pawła 13 lokal 10

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi ul. Ogińskiego 1B

Kwalifikacje ul. Wyszyńskiego 56/5

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi ul. Wyszyńskiego 155

Kwalifikacje ul. Żerańska 14 b

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi ul. Stefana Batorego 7

Kwalifikacje ul. Śląska 35/37

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Częstochowska 50

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Kolegialna 18

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Tylna 6

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Rondo ONZ 1

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

skontaktuj się z nami!

Wybierz miasto
Umów wizytę
Umów się na wizytę +48 503 503 553