Intro Image

6 rzeczy, które musisz wiedzieć o laserowej korekcji wad wzroku

23.03.2021 - 9 min. czytania

Jesteś zmęczony noszeniem okularów korekcyjnych? Masz już dość zgubionych soczewek kontaktowych? Doskonale zdajemy sobie sprawę, jaki dyskomfort odczuwasz, zmagając się na co dzień z wadą wzroku, dlatego mamy dla Ciebie rozwiązanie! Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który od 1989 roku szybko zyskuje na popularności zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Pragniemy żyć bez barier i chcemy lepszego komfortu życia. Wiele osób zastanawia się, jaka jest cena tego zabiegu, czy korekta wzroku dobrze się sprawdzi oraz, czy można ją wykonać na NFZ. Oto najważniejsze aspekty, z którymi musisz się zaznajomić, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy laserowa korekcja wzroku jest dla Ciebie?

1. "Czym jest laserowa korekcja wzroku i czy jest odpowiednia dla Ciebie?"

Zabieg laserowej korekcji wzroku jest przeznaczony dla osób zarówno z wadą nadwzroczności (promienie światła wpadające równolegle do oka skupiają się w ognisku położonym za siatkówką), krótkowzroczności (zbyt silne załamywanie światła przez układ optyczny oka), astygmatyzmem (zniekształcenie obrazu wywołane różnicami w załamywaniu światła wzdłuż różnych południków gałki ocznej) oraz starczowzroczności (oko wraz z wiekiem traci możliwości akomodacji). Szczegółowe informacje na temat wyżej wymienionych wad wzroku znajdziesz na platformie edukacyjnej Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Na poniższej grafice przedstawiliśmy zakres wad korygowanych za pomocą laserowej korekcji wzroku w klinice Idealny Wzrok:

Zakres wad

Na czym właściwie polega laserowa korekcja wzroku? Zabieg jest w pełni bezpieczny, opiera się na modelowaniu rogówki oka w taki sposób, by obraz skupiał się na siatkówce. Laser nadaje odpowiedni kształt rogówce, spłaszczając ją u osób krótkowzrocznych i odpowiednio wystromiając u osób nadwzrocznych (dalekowidzów). Minimalna ingerencja w struktury oka, daje efekt całkowitego usunięcia lub zminimalizowania wady wzroku.

Czy zabieg laserowej korekcji wzroku boli? Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu kropli znieczulających do oczu. Nie musisz się zatem martwić o ból, użyte środki zapewniają pełną bezbolesność zabiegu laserowej korekcji wzroku, który trwa zaledwie kilkanaście minut wraz z przygotowaniem pacjenta do zabiegu.

Jak wybrać odpowiednią metodę zabiegową ? Wyróżniamy powierzchowne oraz głębokie metody korekcji wad wzroku. Najbardziej popularne z nich to EBK SMARTPULSE, SmartSurfAce, FemtoLasik, PresbyMax. Wybór odpowiedniej i indywidualnie dobranej do wady wzroku pacjenta należy do lekarza po przeprowadzeniu badania kwalifikacyjnego. W poniższej tabeli przedstawiamy główne zalety poszczególnych metod.

Nazwa techniki laserowej korekcji

Główna zaleta

PresbyMax Korekcja starczowzroczności, metoda pozwala na pozbycie się dwóch par okularów
SMARTPULSE EBK oku, głębsze warstwy rogówki zostają w stanie nietkniętym mimo usunięcia nabłonka.
SmartSurfAce Metoda bezdotykowa, praktycznie cały zabieg wykonywany jest przez laser.
FemtoLASIK Szybki powrót do codziennych czynności, zabieg pozwala zredukować nawet znaczące wady wzroku.
LASEK Zabieg nie wymaga ingerencji w głębokie warstwy oka. Ekstrakcja nabłonka 18% alkoholem.

Więcej na temat konkretnych metod korekcji wzroku przeczytasz na stronie kliniki korekcji wzroku Idealny Wzrok.

Jak zachowywać się po zabiegu korekcji wzroku? Aby przyspieszyć okres rekonwalescencji i uniknąć powikłań pozabiegowych, pacjent zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń lekarskich. Oto niektóre z nich (więcej informacji o wytycznych po zabiegu przeczytasz w naszym blogu):

 • używanie kropli sterydowych i przeciwbakteryjnych,
 • odpowiednie nawilżanie powierzchni oka,
 • unikanie nadmiernej ekspozycji słonecznej,
 • ograniczenie aktywności fizycznej i kąpieli w basenach.

2. "Wiesz już, że laserowa korekcja wzroku nie boli. Poniżej znajdziesz jej pozostałe najważniejsze zalety"

Lekarze specjaliści twierdzą, że laserowa korekcja wzroku:

 • jest jedną z najskuteczniejszych, trwałych metod korekcji wad wzroku,
 • daje pacjentom niesamowite poczucie komfortu, wolności i poprawia jakość życia,
 • jest bezpieczną metodą korekcji,
 • usuwa również duże wady i jest niemalże dla każdego,
 • nie wymaga wyłączenia z życia codziennego,
 • procedura zabiegowa jest bardzo szybka i przede wszystkim bezbolesna,
 • przywraca pełną ostrość widzenia,
 • nie jest droga i w końcowym rozrachunku kosztuje mniej niż soczewki, czy okulary,
 • po zabiegu można na długo zapomnieć o noszeniu okularów, jej efekty są długotrwałe i w zdecydowanej większości przypadków jeden zabieg wystarczy do końca życia,
 • po praktycznie 3 dniach możesz wrócić do pracy w czystych warunkach środowiskowych, unikając pyłów czy zbytniego przeciążania wzroku przed monitorem.

3. "Bezpieczeństwo w laserowej korekcji wad wzroku"

Zabieg laserowej korekty wzroku jest jednym z najbardziej bezpiecznych planowanych procedur medycznych na świecie. Jednakże, jak każdy zabieg niesie pewne ryzyko i prawdopodobieństwo powikłań. Po zabiegu mogą wystąpić objawy takie jak:

 • zespół suchego oka,
 • łzawienie,
 • pieczenie,
 • uczucie swędzenia lub obecności ciała obcego w oku,
 • nadwrażliwość na światło,
 • zaburzenie widzenia nocą.

Powyższe dolegliwości są naturalnie związane z etapem gojenia, występują przejściowo i zazwyczaj utrzymują się krótkotrwale po zabiegu.

W odosobnionych przypadkach mogą pojawić się również:

 • resztkowa wada refrakcji (niedokorekcja lub nadkorekcja),
 • astygmatyzm nieregularny,
 • regresja efektu pozabiegowego,
 • infekcje,
 • efekty halo (aureola wokół źródeł światła),
 • efekt glare – poświaty,
 • efekt haze (przymglenia).

Musisz wiedzieć, że pełną jakość widzenia osiąga się około 2 - 6 miesięcy po zabiegu, w zależności od metody, którą wykonana była procedura — dlatego w przypadku wystąpienia czasowych zaburzeń widzenia należy uzbroić się w cierpliwość. Ostatecznie laserowa korekcja wzroku z pewnością poprawi komfort Twojego życia!

W przypadku odpowiedniego przygotowania się do zabiegu i stosowania się do zaleceń lekarza specjalisty ryzyko wymienionych powikłań jest minimalne. Szereg zalet i bezpieczeństwo techniki sprawia, że ludzie na całym świecie coraz chętniej decydują się na laserową korekcję wad wzroku.

4. "Przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku"

Czy laserową korekcję wzroku możemy wykonać u każdego pacjenta, który wykaże chęć i zainteresowanie? Istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu. Wśród nich wymienia się:

 • niestabilną wadę wzroku,
 • ciążę i okres karmienia piersią,
 • niektóre schorzenia rogówkowe,
 • jaskrę,
 • zaćmę,
 • choroby plamki żółtej,
 • aktywne procesy zapalne oczu,
 • niektóre choroby autoimmunologiczne,
 • skłonność do tworzenia bliznowców.

Niezależnie od tego czy planuje się zabieg, czy też nie — wszyscy powinniśmy regularnie badać nasze oczy u okulisty, ponieważ w zakresie zdrowia najważniejsze są działania profilaktyczne. Ostateczną decyzję w sprawie skierowania na zabieg i tak podejmuje chirurg specjalista po konsultacji medycznej, przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych etapów wywiadu, badania klinicznego oraz historii medycznej pacjenta.

5. "Na jaki wydatek muszę się przygotować podejmując decyzję o zabiegu?"

Wiele osób zastanawia się, jaka jest cena laserowej korekcji wzroku. Widełki wahają się w zależności od doświadczenia i umiejętności lekarza, kliniki, na którą się zdecydujemy, nowoczesności i zaawansowania użytego lasera. Kwoty, jakie musimy brać pod uwagę podczas korekcji wzroku jednego oka to około 2500-3600 zł w zależności od użytego rodzaju lasera. Niektóre metody wymagają użycia do zabiegu dwóch laserów, co podnosi koszt procedury.

Podczas wyboru odpowiedniej placówki i chirurga specjalisty, warto zasięgnąć opinii o danej jednostce medycznej, zapoznać się z certyfikatami laserów oraz zaznajomić się z kwalifikacjami lekarza. Należy wybrać klinikę, w której wykonuje się największą ilość bezkomplikacyjnych zabiegów laserowej korekcji wzroku.

6. Dlaczego zwykło się mówić, że okuliści nie robią sobie laserowej korekcji wzroku?

Powszechne myślenie, że lekarze okuliści nie poddają się laserowej korekcji wzroku, jest MITEM. Większość specjalistów zajmujących się laserową korekcją wzroku ma wykonany zabieg, ale o tym nie wiemy, ze względu na to, że nikt nie ma w zwyczaju pytać się lekarzy okulistów, czy mieli wykonaną korekcję metodą laserową. Lekarze okuliści, którzy noszą okulary, stanowią zdecydowaną mniejszość wśród specjalistów zajmujących się laserową korekcją wzroku. Najczęstszymi powodami, ze względu na które nie kwalifikują się do zabiegu, są:

 • przeciwwskazania medyczne do wykonania procedury laserowej korekcji wzroku (stanowią mniej niż 20% osób),
 • mała wada i fakt, że dobrze się czują w okularach, które dodają im powagi,
 • podeszły wiek i początki zaćmy, które są wskazaniem do wykonania zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki,
 • niestabilna wada wzroku.

Większość lekarzy zajmujących się laserową korekcją wzroku pozbywa się okularów, wybierając metodę laserową, tylko po prostu o tym nie wiemy.

Pamiętaj, że decyzję dotyczącą wykonania laserowej korekty wady wzroku i techniki jej wykonania podejmie lekarz prowadzący po konsultacji i przeprowadzeniu szeregu badań. Wywiad, odpowiednia analiza historii medycznej, badanie kliniczne, ocena ryzyka i predyspozycji do zabiegu są podstawą dla podjęcia decyzji przez lekarza.

Tajemnica laserowej korekty wzroku została zatem rozwiązana — wiesz już, czym jest ten zabieg, jaka jest jego cena, czy jest bezbolesny, bezpieczny, jakie są przeciwskazania, oraz że stwierdzenie, iż lekarze okuliści nie robią sobie laserowej korekcji wzroku, to MIT.

Nie czekaj, umów się na wizytę konsultacyjną, popraw raz na zawsze swój komfort widzenia i żyj pełnią życia! Jeśli nadal masz wątpliwości lub pytania, zgłoś się do nas na konsultację lekarską. Zapraszamy do naszych klinik:

Wstępna kwalifikacja

Sprawdź online czy się kwalifikujesz

Nie wiesz który zabieg będzie dla Ciebie odpowiedni?

Skorzystaj z naszego konfiguratora, a pomożemy Ci wybrać!

Znajdź dla siebie idealny zabieg!

Krok 1

Podaj nam swój numer telefonu, abyśmy mogli przedstawić ci naszą propozycję

Musisz podać numer telefonu.

Polityka prywatności musi być zaakceptowana.

Ile masz lat?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Jaką masz wadę wzroku?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy masz astygmatyzm?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy twoja wada zmieniła się w ostatnim roku?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy rozpoznano u Ciebie którąś z wymienionych chorób oczu?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy rozpoznano u Ciebie którąś z wymienionych chorób/STANÓW?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Które stwierdzenie najtrafniej opisuje cechy zabiegu, które są dla ciebie ważne?

Musisz wybrać jedną z opcji.


Warning: array_reduce() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/ebk_smartpulse.php on line 10

Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/ebk_smartpulse.php on line 12

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/ebk_smartpulse.php on line 13

Proponowany zabieg:

/oko

Warning: array_reduce() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/lasek.php on line 10

Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/lasek.php on line 12

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/lasek.php on line 13

Proponowany zabieg:

/oko

Warning: array_reduce() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/femtolasik.php on line 11

Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/femtolasik.php on line 13

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/femtolasik.php on line 14

Proponowany zabieg:

/oko

Warning: array_reduce() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/presbymax.php on line 10

Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/presbymax.php on line 12

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/presbymax.php on line 13

Proponowany zabieg:

/oko

Co mówią o nas pacjenci?

laserowa korekcja wzroku w Warszawie Gwarancja najniższej ceny!

Znajdź niższą ceną, a zwrócimy Ci różnicę.

dowiedz się więcej

zadbaj o swój wzrok już dziś - laserowa korekcja Warszawa

Zadzwoń i umów się na wizytę!

+48 503 503 553

Lub znajdź najbliższy gabinet

Jana Pawła 13 lokal 10, Lublin

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi: ul. Ogińskiego 1B, Jelenia Góra

Kwalifikacje:ul. Wyszyńskiego 56/5, Jelenia Góra

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi: ul. Wyszyńskiego 155, Gorzów Wlkp.

Kwalifikacje:ul. Żerańska 14 b, Gorzów Wlkp.

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi:ul. Stefana Batorego 7, Gdynia

Kwalifikacje:ul. Śląska 35/37 Gdynia

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Częstochowska 50, Opole

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Kolegialna 18, Płock

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Tylna 6, Łódź

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Rondo ONZ 1, Warszawa

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Drużbickiego 7, Poznań

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Tadeusza Kościuszki 215/B, Katowice

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Ulanowskiego 18/20, Wrocław

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - sob: 9:00 - 21:00

skontaktuj się z nami!

Wybierz miasto
Umów wizytę
Umów się na wizytę +48 503 503 553