Intro Image

Zespół suchego oka – objawy, diagnostyka i leczenie

24.01.2022 - 5 min. czytania

Masz wrażenie, że pod Twoimi powiekami znajdują się ziarenka piasku? Oczy nieustannie Cię pieką? Możliwe, że cierpisz na zespół suchego oka. Jest to schorzenie o charakterze przewlekłym, które charakteryzuje się nieprawidłowościami dotyczącymi nawilżania powierzchni oka.

Sprawdź, jakie są najpopularniejsze objawy suchego oka, jak przebiega diagnostyka schorzenia oraz jakimi metodami można przeprowadzić leczenie.

Jakie są najczęstsze objawy suchego oka?

Co ciekawe, suche oko wcale nie musi być suche! Zaburzenie w zakresie prawidłowego nawilżania powierzchni oka czasami objawia się nadmiernym wytwarzaniem łez. Film łzowy może mieć niewłaściwy skład, zbyt szybko paruje – przez co nie jest w stanie dostatecznie nawilżyć gałki ocznej. Często jednak zespół suchego oka powiązany jest z ograniczonym wytwarzaniem łez.

Objawy suchego oka są dosyć charakterystyczne, jednak w zależności od indywidualnego przebiegu schorzenia mogą przybierać różną formę. Pacjenci skarżą się m.in. na:

 • uczucie pieczenia i kłucia gałki ocznej,
 • suchość gałki ocznej,
 • odczuwanie każdego mrugnięcia,
 • przekrwienie oczu,
 • uczucie drobnych ciał obcych pod powiekami,
 • chwilowe rozmycie obrazu ustępujące po kilkakrotnym mrugnięciu,
 • uczucie zmęczenia oczu.

Jeśli doskwiera Ci któryś z wyżej wymienionych objawów, skonsultuj się ze specjalistą. Odpowiednia diagnostyka pozwoli ustalić rodzaj schorzenia, a lekarz, znając wyniki badań, zaordynuje optymalną metodę leczenia.

Kto jest najbardziej narażony na zespół suchego oka?

Zespół suchego oka to powszechnie występująca dolegliwość. Szacuje się, że cierpi na nią nawet kilkanaście procent dorosłej populacji.

Można jednak wyróżnić grupy podwyższonego ryzyka. Zaliczają się do nich m.in.:

 • kobiety w okresie menopauzy,
 • pacjenci w starszym wieku,
 • osoby stosujące hormonalną antykoncepcję doustną,
 • pacjenci cierpiący na choroby o podłożu autoimmunologicznym,
 • osoby z chorobami dermatologicznymi,
 • pacjenci stosujący określoną farmakoterapię,
 • osoby spędzające dużo czasu przed ekranem komputera,
 • palacze,
 • pacjenci stosujący dietę ubogą w kwasy tłuszczowe.

Do rozwoju zespołu suchego oka mogą przyczyniać się również niekorzystne warunki środowiskowe, w tym m.in. nadmierne zanieczyszczenie powietrza. Objawy mogą nasilać się również m.in. w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Jak przebiega diagnostyka schorzenia?

Nowoczesne metody diagnostyczne pozwalają z dużą precyzją ocenić stopień zaawansowania schorzenia. Lekarz na podstawie przeprowadzonych testów podejmie decyzje o metodzie leczenia, która w konkretnym przypadku ma szansę przynieść najlepsze rezultaty.

Test Schirmera – tradycyjna metoda diagnostyczna

Test Schirmera to tradycyjna metoda diagnostyki, która umożliwia ilościową ocenę produkcji łez. To badanie nie jest bolesne, jednak możesz odczuwać delikatny dyskomfort związany z umieszczeniem pod powiekami paseczków bibuły. Test trwa 5 minut. W zależności od stopnia nasączenia bibuły ocenia się, czy produkcja łez jest wystarczająca.

Zespół suchego oka – objawy, diagnostyka i leczenie

Komputerowe metody diagnostyczne

Nowoczesna diagnostyka zespołu suchego oka oparta jest na komputerowych metodach badania pacjentów. Dzięki nim lekarz w krótkim czasie może kompleksowo przeanalizować powierzchnię oka oraz strukturę łez.

 • NIBUT – Nieinwazyjny Czas Przerwania Filmu Łzowego – to badanie kanałów łzowych, które pozwala ocenić grubość i jakość warstwy lipidowej filmu łzowego, odpowiedzialnej za utrzymywanie jego napięcia powierzchniowego i stabilności.
 • Meibografia – to całkowicie bezbolesne badanie z użyciem specjalistycznego sprzętu, pozwalające na ocenę gruczołów Meiboma. Zaburzenia w funkcjonowaniu tych gruczołów są przyczyną wielu schorzeń okulistycznych, w tym m.in. zespołu suchego oka.

Cierpisz na zespół suchego oka? Sprawdź metody leczenia

Zespół suchego oka to dolegliwość, która znacznie pogarsza komfort codziennego funkcjonowania. Jeśli masz dość uczucia piasku pod powiekami i ciągłego zmęczenia oczu, zgłoś się do specjalisty. Sprawdź też, w jaki sposób leczy się zespół suchego oka.

Profilaktyka

Jeśli spędzasz przed ekranem komputera długie godziny lub oglądasz telewizję do późnych godzin nocnych - jak najczęściej rób przerwy, niech Twoje oczy odpoczną choć przez chwilę. Nie unikaj również wizyt u okulisty – regularne badania pozwolą na czas wykryć ewentualne nieprawidłowości związane z nawilżeniem oka.

Domowe zabiegi na suche oko

Wśród domowych zabiegów stosowanych przy zespole suchego oka na uwagę zasługują zwłaszcza ciepłe kompresy (zarówno suche, jak i mokre). Wydzielane przez kompres ciepło wpływa na zmianę konsystencji łez, co z kolei umożliwia ich lepsze rozprowadzenie po powierzchni oka.

Pamiętaj też o odpowiedniej diecie, która będzie bogata w drogocenne dla zdrowia tłuszcze omega-3. Znajdziesz je m.in. w olejach roślinnych, orzechach i rybach morskich.

Farmaceutyki

Jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia zespołu suchego oka są nawilżające krople do oczu. Nie niwelują przyczyny schorzenia, działają objawowo. Nawilżenie powierzchni gałki ocznej przynosi pacjentowi ulgę. Wybierając krople do oczu, skorzystaj z pomocy specjalisty. Zwróć uwagę na to, aby preparat pozbawiony był sztucznych środków konserwujących.

Masaże

Innym sposobem na walkę z niedostatecznym nawilżeniem powierzchni oka są masaże powiek. Regularne masowanie powiek pomaga rozprowadzić substancje nawilżające po powierzchni oka. Pamiętaj, aby masaż wykonywać delikatnie, by uchronić oko przed ewentualnym uszkodzeniem mechanicznym.

Terapia z wykorzystaniem lasera

Metoda leczenia zespołu suchego oka uzależniona jest nie tylko od nasilenia objawów, lecz przede wszystkim od przyczyny, która doprowadziła do zaburzeń w zakresie nawilżania powierzchni oka.

Jeśli ZSO (Zespół Suchego Oka) jest następstwem dysfunkcji gruczołów Meiboma, wówczas możliwe jest zastosowanie terapii przy użyciu lasera. Masz pytania dotyczące diagnostyki lub leczenia zespołu suchego oka? Skontaktuj się z naszym specjalistą. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do terapii z wykorzystaniem lasera i pozbądź się problemu suchego oka.

Wstępna kwalifikacja

Sprawdź online czy się kwalifikujesz

Nie wiesz który zabieg będzie dla Ciebie odpowiedni?

Skorzystaj z naszego konfiguratora, a pomożemy Ci wybrać!

Znajdź dla siebie idealny zabieg!

Krok 1

Podaj nam swój numer telefonu, abyśmy mogli przedstawić ci naszą propozycję

Musisz podać numer telefonu.

Polityka prywatności musi być zaakceptowana.

Ile masz lat?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Jaką masz wadę wzroku?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy masz astygmatyzm?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy twoja wada zmieniła się w ostatnim roku?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy rozpoznano u Ciebie którąś z wymienionych chorób oczu?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy rozpoznano u Ciebie którąś z wymienionych chorób/STANÓW?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Które stwierdzenie najtrafniej opisuje cechy zabiegu, które są dla ciebie ważne?

Musisz wybrać jedną z opcji.


Warning: array_reduce() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/ebk_smartpulse.php on line 10

Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/ebk_smartpulse.php on line 12

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/ebk_smartpulse.php on line 13

Proponowany zabieg:

/oko

Warning: array_reduce() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/lasek.php on line 10

Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/lasek.php on line 12

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/lasek.php on line 13

Proponowany zabieg:

/oko

Warning: array_reduce() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/femtolasik.php on line 11

Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/femtolasik.php on line 13

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/femtolasik.php on line 14

Proponowany zabieg:

/oko

Warning: array_reduce() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/presbymax.php on line 10

Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/presbymax.php on line 12

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/presbymax.php on line 13

Proponowany zabieg:

/oko

Co mówią o nas pacjenci?

laserowa korekcja wzroku w Warszawie Gwarancja najniższej ceny!

Znajdź niższą ceną, a zwrócimy Ci różnicę.

dowiedz się więcej

zadbaj o swój wzrok już dziś - laserowa korekcja Warszawa

Zadzwoń i umów się na wizytę!

+48 223 988 371

Lub znajdź najbliższy gabinet

Jana Pawła 13 lokal 10, Lublin

+48 818 228 630

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi: ul. Ogińskiego 1B, Jelenia Góra

Kwalifikacje:ul. Wyszyńskiego 56/5, Jelenia Góra

+48 756 139 940

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi: ul. Wyszyńskiego 155, Gorzów Wlkp.

Kwalifikacje:ul. Żerańska 14 b, Gorzów Wlkp.

+ 48 957 376 840

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi:ul. Stefana Batorego 7, Gdynia

Kwalifikacje:ul. Śląska 35/37 Gdynia

+48 587 432 150

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Częstochowska 50, Opole

+48 777 070 650

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Kolegialna 18, Płock

+48 243 684 960

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Tylna 6, Łódź

+48 429 422 021

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Rondo ONZ 1, Warszawa

+48 223 988 371

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Drużbickiego 7, Poznań

+48 616 460 393

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Tadeusza Kościuszki 215/B, Katowice

+48 327 979 720

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Ulanowskiego 18/20, Wrocław

+48 717 575 620

godziny otwarcia:

Pon - sob: 9:00 - 21:00

skontaktuj się z nami!

Wybierz miasto
Umów wizytę
Umów się na wizytę +48 223 988 371