Intro Image

Refrakcyjna wymiana soczewki

15.03.2024 - 5 min. czytania

Co to jest RWS? Dla kogo jest zabieg, na czym polega i jak się do niego przygotować? Jak przebiega rekonwalescencja po RWS? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Refrakcyjna wymiana soczewki (RWS) – co to takiego?

Refrakcyjna wymiana soczewki (RWS) – z ang. refractive lens exchange (RLE) – to zabieg chirurgii refrakcyjnej, który polega na wymianie soczewki własnej pacjenta na dobraną do indywidualnych potrzeb sztuczną soczewkę: wieloogniskową (multifokalną lub toryczną) albo jednoogniskową.

Wybór rodzaju implantu jest uzależniony zarówno od wady wzroku, z jaką boryka się pacjent, jak i od jego oczekiwań co do efektów pozabiegowych.

Zabieg nie wymaga hospitalizacji, przeprowadza się go w trybie ambulatoryjnym. Znieczulenie miejscowe (do oka pacjenta są podawane krople znieczulające) sprawia, że procedura jest bezbolesna. Pacjent spędza w klinice kilka godzin i jeszcze tego samego dnia może wrócić do swojego domu.

Kto może zostać zakwalifikowany do zabiegu RWS?

Do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki kwalifikowani są pacjenci, którzy ukończyli 40. rok życia i ze względu na występujące przeciwwskazania nie mogą zostać poddani laserowej korekcji wzroku oraz Ci, dla których jest to optymalna metoda z uwagi na indywidualne potrzeby. Wskazaniem do wykonania tej procedury jest m.in. wysoka wada refrakcji. Wszczepienie implantu w miejsce naturalnej soczewki umożliwia korekcję wad wzroku takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm, również u osób, u których kilka różnych wad występuje jednocześnie.

Refrakcyjna wymiana soczewki jest także alternatywną metodą korekcji dla pacjentów zmagających się z prezbiopią, czyli starczowzrocznością (postępującym z wiekiem zmniejszeniem elastyczności soczewki oka). Po zabiegu pacjent odzyskuje ostrość widzenia z bliskich odległości i może zrezygnować z używania okularów niezależnie od odległości obserwowanych przedmiotów.

Kropienie oczu pacjenta

Przeciwwskazaniem do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki mogą być choroby ogólne, a także niektóre choroby oczu. Jeśli pacjent cierpi na schorzenia przewlekłe, zaleca się konsultację ze specjalistą.

Jak wygląda przygotowanie pacjenta do zabiegu?

Jak do każdego zabiegu, także do refrakcyjnej wymiany soczewki, kluczowe ze względu bezpieczeństwa i doboru optymalnej metody korekcji jest odpowiednie przygotowanie pacjenta.

Pierwszy etap to wizyta kwalifikacyjna. Jest ona niezbędna, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania uniemożliwiające zastosowanie procedury.

Jak przebiega wizyta kwalifikacyjna do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki?

W trakcie wizyty kwalifikacyjnej lekarz okulista przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny (zapyta m.in. o historię leczenia, tryb życia, a także o schorzenia, na które cierpi pacjent), a optometrysta wykona szereg badań, dzięki którym będzie mógł poznać parametry oka i specyfikę wady. Lekarz wyjaśni również pacjentowi zalety i zagrożenia wynikające z różnych metod korekcji wzroku oraz odpowie na jego pytania.

Jeśli w trakcie wizyty kwalifikacyjnej lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań, zaproponuje pacjentowi optymalny rodzaj implantu.

Czy do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki należy się wcześniej przygotować?

Wszelkie szczegółowe zalecenia dotyczące przygotowania do zabiegu, jak i informacje na temat przebiegu procedury są udzielane pacjentowi podczas wizyty kwalifikacyjnej. Trzeba pamiętać o tym, aby w tygodniu poprzedzającym RWS nie korzystać z soczewek kontaktowych – można je zastąpić okularami korekcyjnymi.

W dniu, w którym będzie wykonywany zabieg, pacjent nie może spożywać alkoholu ani żadnych napojów zawierających kofeinę (w tym także kawy). Zalecamy też, aby jeszcze przed zabiegiem zadbać o towarzystwo osoby trzeciej, która pomoże w bezpiecznym powrocie do domu. Podczas zabiegu stosuje się krople znieczulające, które mogą zaburzać prawidłowe widzenie – pacjent nie może samodzielnie prowadzić wtedy pojazdów mechanicznych.

Na czym polega zabieg RLE i jaki jest jego przebieg?

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki polega na usunięciu naturalnej soczewki pacjenta i wszczepieniu w jej miejsce soczewki wewnątrzgałkowej. Implant umieszcza się przez minimalne nacięcie, które nie wymaga zakładania szwów – zagoi się samoistnie. Po zakończonym zabiegu oko jest zabezpieczane opatrunkiem.

Czy po zabiegu RLE jest konieczna kilkudniowa hospitalizacja?

Nie. W zdecydowanej większości przypadków pacjenci mogą wrócić do swojego domu w tym samym dniu, w którym został przeprowadzony zabieg. Po zakończeniu procedury pacjent udaje się na około półgodzinny odpoczynek, po którym przeprowadzana jest konsultacja pozabiegowa.

Czy zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki boli?

Nie. Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki jest całkowicie bezbolesny. Pacjenta poddaje się znieczuleniu miejscowemu – oko zakrapia się kroplami znieczulającymi w indywidualnie dobranej dawce.

Jak długo trwa zabieg RWS?

Sam zabieg trwa mniej więcej kilkanaście minut. Cała procedura, wraz z przygotowaniem pacjenta do zabiegu, odpoczynkiem i konsultacją pozabiegową zajmuje kilka godzin.

Czy zabieg jest przeprowadzany na obydwu oczach tego samego dnia?

Nie. Nie przeprowadza się zabiegu jednocześnie na obydwu oczach. Najpierw wymianę soczewki wykonuje się na jednym oku, a po mniej więcej dwóch tygodniach zabiegowi poddaje się drugie oko.

Rekonwalescencja po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki

Aby proces rekonwalescencji przebiegał bez komplikacji, powinno się przestrzegać wszelkich zaleceń otrzymanych od lekarza. Przez okres od 4 do 6 tygodni należy m.in. regularnie zakrapiać oczy przepisanymi kroplami, unikać wysiłku fizycznego (w tym również schylania się czy podnoszenia cięższych przedmiotów).

Bardzo ważne jest także, aby w ustalonych terminach odbyć pozabiegowe wizyty kontrolne. Pierwsza z nich ma miejsce dzień po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki.

Wstępna kwalifikacja

Sprawdź online czy się kwalifikujesz

Nie wiesz który zabieg będzie dla Ciebie odpowiedni?

Skorzystaj z naszego konfiguratora, a pomożemy Ci wybrać!

Znajdź dla siebie idealny zabieg!

Krok 1

Podaj nam swój numer telefonu, abyśmy mogli przedstawić ci naszą propozycję

Musisz podać numer telefonu.

Polityka prywatności musi być zaakceptowana.

Ile masz lat?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Jaką masz wadę wzroku?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy masz astygmatyzm?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy twoja wada zmieniła się w ostatnim roku?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy rozpoznano u Ciebie którąś z wymienionych chorób oczu?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy rozpoznano u Ciebie którąś z wymienionych chorób/STANÓW?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Które stwierdzenie najtrafniej opisuje cechy zabiegu, które są dla ciebie ważne?

Musisz wybrać jedną z opcji.


Warning: array_reduce() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/ebk_smartpulse.php on line 10

Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/ebk_smartpulse.php on line 12

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/ebk_smartpulse.php on line 13

Proponowany zabieg:

/oko

Warning: array_reduce() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/lasek.php on line 10

Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/lasek.php on line 12

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/lasek.php on line 13

Proponowany zabieg:

/oko

Warning: array_reduce() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/femtolasik.php on line 11

Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/femtolasik.php on line 13

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/femtolasik.php on line 14

Proponowany zabieg:

/oko

Warning: array_reduce() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/presbymax.php on line 10

Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/presbymax.php on line 12

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/presbymax.php on line 13

Proponowany zabieg:

/oko

Co mówią o nas pacjenci?

laserowa korekcja wzroku w Warszawie Gwarancja najniższej ceny!

Znajdź niższą ceną, a zwrócimy Ci różnicę.

dowiedz się więcej

zadbaj o swój wzrok już dziś - laserowa korekcja Warszawa

Zadzwoń i umów się na wizytę!

+48 503 503 553

Lub znajdź najbliższy gabinet

Jana Pawła 13 lokal 10, Lublin

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi: ul. Ogińskiego 1B, Jelenia Góra

Kwalifikacje:ul. Wyszyńskiego 56/5, Jelenia Góra

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi: ul. Wyszyńskiego 155, Gorzów Wlkp.

Kwalifikacje:ul. Żerańska 14 b, Gorzów Wlkp.

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi:ul. Stefana Batorego 7, Gdynia

Kwalifikacje:ul. Śląska 35/37 Gdynia

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Częstochowska 50, Opole

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Kolegialna 18, Płock

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Tylna 6, Łódź

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Rondo ONZ 1, Warszawa

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Drużbickiego 7, Poznań

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Tadeusza Kościuszki 215/B, Katowice

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Ulanowskiego 18/20, Wrocław

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - sob: 9:00 - 21:00

skontaktuj się z nami!

Wybierz miasto
Umów wizytę
Umów się na wizytę +48 503 503 553