Intro Image

Jakie dolegliwości mogą wystąpić po laserowej korekcji wzroku?

15.12.2023 - 6 min. czytania

Laserowa korekcja wzroku to metoda zabiegowa, która umożliwia korektę krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu i starczowzroczności. Chcesz dowiedzieć się, jakie występują dolegliwości po laserowej korekcji wzroku i które z nich związane są z naturalnym procesem gojenia oka, a które to powikłania pozabiegowe? Zastanawiasz się, jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu LKW? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Jakie dolegliwości mogą wystąpić po laserowej korekcji wzroku?

Szczegółowa diagnostyka, na którą składają się dokładny wywiad medyczny przeprowadzany z pacjentem podczas wizyty kwalifikacyjnej, a także szereg szczegółowych badań pozwalających na ocenę wady wzroku, minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań. Jednak należy mieć na uwadze, że dolegliwości po zabiegu laserowej korekcji wzroku, związane z procesem gojenia, mogą spowodować pewien dyskomfort.

Dolegliwości po zabiegu laserowej korekcji wzroku można podzielić na:

 • dolegliwości naturalne – związane z procesem gojenia i regeneracją gałki ocznej po zabiegu, nie powinny wzbudzać obaw, po pewnym czasie mijają samoistnie;
 • powikłania pozabiegowe – występują u niektórych pacjentów, ich pojawienie się uzależnione jest od indywidualnych kwestii, w większości przypadków są przejściowe.

Sprawdź, które dolegliwości to naturalna reakcja organizmu na proces gojenia.

Dolegliwości związane z naturalnym procesem rekonwalescencji

Bezpośrednio po laserowym usunięciu wady wzroku może wystąpić uczucie dyskomfortu związane m.in. z pieczeniem, łzawieniem oczu czy wrażeniem, że w oku znajduje się ciało obce. W tym czasie pacjenci zgłaszają także dolegliwości po zabiegu laserowej korekcji wzroku takie jak światłowstręt (nadwrażliwość na światło) oraz zaburzenia ostrości widzenia. Mogą wystąpić dolegliwości bólowe o umiarkowanym nasileniu – nie powinny jednak utrzymywać się dłużej niż 2–3 dni (jeśli trwają dłużej, uznawane są za powikłanie pozabiegowe).

Wymienione wyżej dolegliwości to normalna reakcja organizmu w procesie rekonwalescencji po zabiegu LKW. Wystąpienie łzawienia, pieczenia, nadwrażliwości na światło czy innych wspomnianych dolegliwości nie świadczy o tym, że zabieg się nie udał. Objawy te mają charakter przejściowy i przeważnie ustępują samoistnie w ciągu tygodnia od zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Znacznie dłużej, bo do kilku miesięcy mogą utrzymywać się wahania ostrości wzroku. Jednego dnia pacjent widzi wyraźnie, a kolejnego wzrok może być zamglony. Co istotne, wahania ostrości widzenia mogą dotyczyć tylko jednego oka – w tym czasie w drugim oku pacjent nie odczuwa takich dolegliwości. Wahania ostrości widzenia częściej występują po zabiegu z wykorzystaniem metody powierzchniowej. Okresowe zaburzenia ostrości widzenia nie wskazują na niepowodzenie procedury – podobnie jak w przypadku innych opisanych wcześniej dolegliwości po zabiegu laserowej korekcji wzroku jest jednym z etapów rekonwalescencji po LKW i powrotu pacjenta do pełnej sprawności.

Powikłania pozabiegowe

Oprócz naturalnych dolegliwości, po zabiegu laserowej korekcji wzroku mogą także wystąpić powikłania pozabiegowe.

 • Suche oko – powikłanie przejściowe (ustępuje do 4 tygodni od zabiegu) wynikające z zaburzeń wydzielania filmu łzowego, które, jeżeli się pojawia, występuje częściej po zabiegu wykonanym głęboką metodą laserowej korekcji wzroku. Jest to skutek uszkodzenia włókien czuciowych rogówki. W przypadku, gdy dolegliwości związane z suchością oczu (podrażnienie, pieczenie, światłowstręt) utrzymują się dłużej niż miesiąc, koniecznie należy o nich poinformować lekarza.
 • Pogorszenie widzenia po zmroku – powikłanie to najczęściej występuje u pacjentów z szerokimi źrenicami oraz u osób z wysoką wadą wzroku (powyżej +3 i -6 dioptrii). W przypadku pojawienia tych dolegliwości, ze względów bezpieczeństwa, zalecana jest czasowa rezygnacja z prowadzenia samochodu, gdy robi się ciemno.
 • Stany zapalne – w przypadku infekcji oczu po zabiegu LKW może dojść do owrzodzenia rogówki. Infekcje nie zdarzają się często, jednak jeśli wystąpią, należy o nich jak najszybciej powiadomić lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się dalsze powikłania – m.in. bliznowacenie. Ryzyko wystąpienia stanów zapalnych można zminimalizować, stosując się do zaleceń lekarza otrzymanych po zabiegu.
 • Efekt halo – nazywany jest też efektem aureoli. Dolegliwość ta jest przeważnie przejściowa, jednak znacznie utrudnia prowadzenie pojazdów mechanicznych po zmroku. Pacjenci doświadczający efektu halo widzą jasne pierścienie wokół źródeł światła – np. wokół lamp ulicznych.
 • Efekt haze – zmętnienie obrazu – pacjenci skarżą się na nieostry i rozmazany obraz.
 • Efekt glare – efekt poświaty – powoduje, że źródła światła wydają się znacznie jaśniejsze, niż są w rzeczywistości.
 • Niedokorekcja wzroku – występuje w przypadku, gdy wada została skorygowana niedostatecznie. Pacjenci skarżą się m.in.na ból głowy. Do powikłania może dojść w przypadku skomplikowanych wad wzroku. Problemy z widzeniem mogą zostać wykryte w czasie wizyt kontrolnych, dlatego tak ważne jest, aby pacjent stawiał się na wyznaczone terminy. Jeśli chirurg refrakcyjny zaleci rekorekcję (ponowną korekcję laserową), zabieg może zostać przeprowadzony upływie min. 6 miesięcy od poprzedniego.
 • Nadkorekcja wzroku – inaczej przekorygowanie – sytuacja, w której w wyniku zabiegu u pacjentów z dalekowzrocznością pojawia się krótkowzroczność (lub na odwrót) – przeważnie jest to powikłanie przejściowe, jeśli jednak nie minie samoistnie, wówczas chirurg refrakcyjny może zdecydować o konieczności przeprowadzenia rekorekcji.
 • Astygmatyzm nieregularnypowikłanie odwracalne, związane z tworzeniem się blizn pooperacyjnych na rogówce.
 • Regresja wady – całkowity lub częściowy nawrót wady – w zależności od charakteru powikłania możliwe jest przeprowadzenie rekorekcji lub korekcja przy pomocy okularów.
 • Problemy z płatkiem rogówki – mogą pojawić się po zabiegach wykonywanych technikami głębokimi. Pacjenci skarżą się wówczas na rozmyty obraz. Może to być skutek przemieszczenia płatka rogówki, jego pofałdowania, wrastania nabłonka pod płatek lub rozwoju stanu zapalnego. O wszelkich niepokojących dolegliwościach należy poinformować lekarza.
 • Wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego – przejściowa dolegliwość, która może być związana np. z przyjmowaniem leków steroidowych zaleconych przez lekarza po zabiegu.

Powyższe powikłania w zdecydowanej większości mają charakter przejściowy. Istnieją także różne metody leczenia tych schorzeń.

Informacje dotyczące okresu pooperacyjnego

 • Średni czas potrzebny na pełną stabilizację wzroku wynosi od 6 tygodni do 6 miesięcy. Metody powierzchniowe laserowej korekcji wzroku cechują się dłuższym czasem rekonwalescencji po zabiegu niż techniki głębokie. Warto jednak zaznaczyć, że tempo regeneracji rogówki jest kwestią indywidualną i u każdego pacjenta może przebiegać inaczej.
 • W okresie rekonwalescencji ostrość widzenia może być zaburzona, mogą pojawiać się wahania ostrości występujące np. tylko w jednym oku.
 • Laserowa korekcja nadwzroczności, krótkowzroczności i astygmatyzmu w przypadku osób powyżej 40 roku życia nie umożliwia rezygnacji z okularów korekcyjnych do czytania. Jest to związane z osłabieniem akomodacji w przebiegu starczowzroczności.

Inne artykuły na blogu Idealny Wzrok, które mogą Cię zainteresować:

Wstępna kwalifikacja

Sprawdź online czy się kwalifikujesz

Nie wiesz który zabieg będzie dla Ciebie odpowiedni?

Skorzystaj z naszego konfiguratora, a pomożemy Ci wybrać!

Znajdź dla siebie idealny zabieg!

Krok 1

Podaj nam swój numer telefonu, abyśmy mogli przedstawić ci naszą propozycję

Musisz podać numer telefonu.

Polityka prywatności musi być zaakceptowana.

Ile masz lat?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Jaką masz wadę wzroku?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy masz astygmatyzm?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy twoja wada zmieniła się w ostatnim roku?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy rozpoznano u Ciebie którąś z wymienionych chorób oczu?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Czy rozpoznano u Ciebie którąś z wymienionych chorób/STANÓW?

Musisz wybrać jedną z opcji.

Które stwierdzenie najtrafniej opisuje cechy zabiegu, które są dla ciebie ważne?

Musisz wybrać jedną z opcji.


Warning: array_reduce() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/ebk_smartpulse.php on line 10

Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/ebk_smartpulse.php on line 12

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/ebk_smartpulse.php on line 13

Proponowany zabieg:

/oko

Warning: array_reduce() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/lasek.php on line 10

Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/lasek.php on line 12

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/lasek.php on line 13

Proponowany zabieg:

/oko

Warning: array_reduce() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/femtolasik.php on line 11

Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/femtolasik.php on line 13

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/femtolasik.php on line 14

Proponowany zabieg:

/oko

Warning: array_reduce() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/presbymax.php on line 10

Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/presbymax.php on line 12

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nidealnywzrok/public_html/templates/rekinysukcesu/html/com_content/article/configurator/presbymax.php on line 13

Proponowany zabieg:

/oko

Co mówią o nas pacjenci?

laserowa korekcja wzroku w Warszawie Gwarancja najniższej ceny!

Znajdź niższą ceną, a zwrócimy Ci różnicę.

dowiedz się więcej

zadbaj o swój wzrok już dziś - laserowa korekcja Warszawa

Zadzwoń i umów się na wizytę!

+48 223 988 371

Lub znajdź najbliższy gabinet

Jana Pawła 13 lokal 10, Lublin

+48 818 228 630

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi: ul. Ogińskiego 1B, Jelenia Góra

Kwalifikacje:ul. 1 Maja 22/24, Jelenia Góra

+48 756 139 940

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi: ul. Wyszyńskiego 155, Gorzów Wlkp.

Kwalifikacje:ul. Żerańska 14 b, Gorzów Wlkp.

+ 48 957 376 840

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi:ul. Stefana Batorego 7, Gdynia

Kwalifikacje:ul. Śląska 35/37 Gdynia

+48 587 432 150

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Częstochowska 50, Opole

+48 777 070 650

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Kolegialna 18, Płock

+48 243 684 960

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Armii Krajowej 43 A, Łódź

+48 429 422 021

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Rondo ONZ 1, Warszawa

+48 223 988 371

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Drużbickiego 7, Poznań

+48 616 460 393

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Tadeusza Kościuszki 215/B, Katowice

+48 327 979 720

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Ulanowskiego 18/20, Wrocław

+48 717 575 620

godziny otwarcia:

Pon - sob: 9:00 - 21:00

skontaktuj się z nami!

Wybierz miasto
Umów wizytę
Umów się na wizytę +48 223 988 371