Fakty i mity dotyczące laserowej korekcji wzroku

08.12.2023

Spotykasz się ze stwierdzeniami, że przy pomocy technik LKW można skorygować wyłącznie krótkowzroczność, a zabieg może być jednocześnie przeprowadzony tylko na jednym oku? Ktoś Ci powiedział, że procedura jest bolesna i konieczna jest po niej długa rekonwalescencja? Sprawdź, jak przedstawiają się fakty. Dowiedz się więcej o metodach laserowej korekcji wzroku – obalamy mity dotyczące zabiegu LKW.

Fakty i mity dotyczące laserowej korekcji wzroku – co jest prawdą, a co fałszem na temat technik LKW?

Przeglądając publikacje dostępne w sieci, można trafić na sprzeczne informacje dotyczące laserowej korekcji wzroku. Wciąż pojawia się wiele fałszywych doniesień na temat LKW – jest to po części pokłosie dynamicznego rozwoju metod laserowej korekcji i ograniczonego dostępu do aktualnej wiedzy o zabiegu.

Zależy Ci na tym, aby dowiedzieć się jak najwięcej o metodach LKW? Poniżej rozprawiamy się z najpopularniejszymi fałszywymi przekonaniami – obalamy mity dotyczące zabiegu LKW.

MIT: Laserowa korekcja wzroku skutecznie koryguje jedynie krótkowzroczność

To jeden z najczęściej spotykanych mitów na temat LKW. Rozwój technologii doprowadził do wypracowania nowoczesnych technik laserowej korekcji wzroku, które umożliwiają niwelowanie nie tylko krótkowzroczności, lecz także dalekowzroczności czy astygmatyzmu oraz wad mieszanych. Ponadto możliwe jest także korygowanie prezbiopii (starczowzroczności).

MIT: W trakcie jednego zabiegu laserowej korekcji wzroku może być poddane tylko jedno oko

To mit – zabieg laserowej korekcji wady wzroku wykonuje się z pełnym bezpieczeństwem dla Pacjenta na obydwu oczach jednocześnie. Przykładem są tu nowoczesne techniki – tj. PresbyMAX, FemtoLasik, Z-lasik, EBK, Trans PRK.

MIT: Zabieg laserowej korekcji wzroku jest bardzo inwazyjny i wymaga interwencji chirurgicznej

Laserowa korekcja wzroku to małoinwazyjna metoda korekcji wad wzroku. W zależności od rodzaju metody usuwana jest niewielka objętość tkanki rogówki położonej tuż pod nabłonkiem ( metody powierzchniowe) bądź po wytworzeniu specjalnego dojścia z warstw położonych głębiej ( metoda głęboka).

MIT: Zabieg laserowej korekcji wzroku jest bardzo bolesny

Zabieg laserowej korekcji wzroku jest całkowicie bezbolesny. Dzięki znieczuleniu miejscowemu (do oka aplikowane są krople znieczulające) pacjent nie odczuwa bólu, włókna czuciowe nie są jednak wyłączane i pacjent może odczuwać dotyk. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

MIT: Po zabiegu laserowej korekcji wad wzroku pacjenta czeka długa rekonwalescencja

W większości przypadków proces regeneracji oka przebiega sprawnie, a pacjenci mogą cieszyć się lepszym widzeniem bezpośrednio po zabiegu. Czas rekonwalescencji uzależniony jest od metody zabiegowej.

Krótszym czasem rekonwalescencji cechują się metody głębokie laserowej korekcji wzroku (np. FemtoLasik, Z- Lasik, LASIK, LASIK Wavefront, Epi-Lasik, SBK LASIK, iLASIK/Lentivu) – 4 na 5 pacjentów wraca do codziennych czynności już po trzech dniach po zabiegu.

Nieco dłużej, bo ok. 3 tygodni, trwa pełna regeneracja oka u pacjentów (80% przypadków), u których zastosowano jedną z powierzchniowych metod laserowej korekcji wzroku – opis metod powierzchniowych dostępny jest tutaj. U 4% pacjentów pełna ostrość widzenia osiągana jest po upływie trzech miesięcy.

Więcej na temat rekonwalescencji po zabiegu laserowej korekcji wzroku dowiesz się z tego artykułu.

MIT: Po laserowej korekcji wady wzroku nie można rodzić siłami natury

To kolejny mit, z którym warto się rozprawić jak najszybciej. Przebycie zabiegu laserowej korekcji wzroku w żadnym stopniu nie wyklucza możliwości rodzenia siłami natury w przyszłości. Warto jednak mieć na uwadze, że zarówno ciąża, jak i okres laktacji stanowią czasowe przeciwwskazanie do wykonania LKW. Zabieg może zostać przeprowadzony po upływie minimum pół roku od zakończenia karmienia piersią. Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu.

MIT: Okuliści nie poddają się laserowej korekcji wzroku

Fakty i mity dotyczące laserowej korekcji wzroku przeplatają się ze sobą. To mit, że okuliści nie poddają się LKW. Wielu specjalistów ma wykonaną korekcję wzroku, tylko o tym nie wiemy. Faktem jest natomiast, że możesz spotkać niejednego okulistę korzystającego np. z korekcji okularowej. Dlaczego? Nie u każdego pacjenta (okulista też jest pacjentem w tym przypadku) zabieg laserowej korekcji wzroku może zostać przeprowadzony.

Jeśli występują jakiekolwiek przeciwwskazania bezwzględne (np. jaskra, zbyt wysoka wada wzroku czy niektóre zmiany w rogówce) to lekarz, mając na uwadze bezpieczeństwo pacjenta , nie zakwalifikuje go do procedury laserowej korekcji wzroku. Więcej na temat przeciwwskazań do LKW przeczytasz tutaj.

Powrót