studium przypadku - Krótkowzroczność
wywiad z pacjentem
Pani Iwona (35 lat) jest szczęśliwą matką. Już osiem lat temu podczas ciąży, zaobserwowała u siebie znaczne pogorszenie widzenia i musiała zacząć stosować korekcję okularową. Po wstępnej rozmowie dowiedzieliśmy się, że Pacjentka już od najmłodszych lat borykała się z niewielką krótkowzrocznością.
Ze względu na bardziej aktywne życie i chęć powrotu do pracy Pani Iwona postanowiła pozbyć się okularów, które niezmiernie jej przeszkadzały w codziennych czynnościach i zgłosiła się do nas, aby wykonać zabieg laserowej korekcji wady wzroku.
stopień krótkowzroczności
U osób z krótkowzrocznością ostry obraz odległych obiektów zamiast bezpośrednio na siatkówce pojawia się przed nią. Obraz ogniskowany na siatkówce jest rozmyty ( nieostry). Stan ten może być spowodowany przez nadmierną siłę załamywania światła przez rogówkę, soczewkę lub przez zbyt długą gałkę oczną.
diagnoza lekarska
Po szczegółowym badaniu, podczas którego specjalista ocenił wielkość wady wzroku Pani Iwony, wykonał topografię rogówki,skontrolował jej grubość, sprawdził szerokość źrenic, a także po przeprowadzeniu badania w lampie szczelinowej, pozwalającego wykluczyć nieprawidłowości w zakresie przedniego odcinka oka lekarz postawił diagnozę:
-3,5 dpt
OL krótkowzroczność
-4,25 DPT
OP krótkowzroczność
Metody leczenia krótkowzroczności
U DZIECI KRÓTKOWZROCZNOŚĆ NALEŻY W PEŁNI KORYGOWAĆ, PONIEWAŻ NIEDOKORYGOWANIE MOŻE PROWADZIĆ DO JEJ PROGRESJI. WYSOKA KRÓTKOWZROCZNOŚĆ JEST CZYNNIKIEM PREDYSPONUJĄCYM DO WYSTĄPIENIA POWAŻNYCH CHORÓB OCZU.
ISTNIEJĄ RÓŻNE METODY KOREKCJI MIOPII. MOŻNA JĄ KORYGOWAĆ ZA POMOCĄ:
- odpowiednio dobranych szkieł okularowych strefy optycznej ujemnej,
- soczewek kontaktowych,
- ortokorekcji,
- wszczepieniu soczewek fakijnych,
- soczewek twardych ( gazoprzepuszczalnych),
- wszczepieniu pierścieni rogówkowych -Intacs,
- operacyjnym opasaniu gałki ocznej - w przypadku bardzo wysokich wad wzroku,
- l aserowej korekcji wzroku, w której wykorzystuje się lasery eximerowe i femtosekundowe, a odpowiedni rodzaj zabiegu można wybrać z puli metod takich jak SmartPulse®EBK, SmartSurfACE® Trans PRK, Lasek/PRK.
W przypadku osób, u których wada jest ustabilizowana możliwa jest laserowa korekcja wady wzroku. Ze względu na aktywny tryb życia, Pani Iwona zdecydowała się na zabieg laserowej korekcji wzroku.