Blog

Bezpieczeństwo laserowej korekcji wzroku

24.02.2020

Laserowa korekcja wady wzroku to zabieg, który ma na celu zlikwidowanie wad wzroku takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. W medycynie metoda ta jest znana i stosowana jest już od dawna, stała się standardową procedurą. Jest bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych okularów i soczewek kontaktowych.

W Stanach Zjednoczonych już od ponad 30 lat

W Polsce laserową korekcję wzroku wykonuje się dopiero od kilkunastu lat , jednak nie jest to metoda tak nowa, jak mogłoby nam się wydawać. Pierwszy zabieg odbył się już ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Według szacunkowych danych dzięki laserowej korekcji wzroku, przez ten stosunkowo długi czas poprawiono wzrok i jakość widzenia już u ponad 100 mln osób. Wynika to ze wzrostu popularności zabiegu oraz coraz większego zaufania do laserowej korekcji wzroku. 

Ze  względu na rozwój medycyny oraz coraz  większe zainteresowanie pacjentów metodą laserowej korekcji wzroku wprowadzone zostały nowe technologie a obecne procedury są cały czas rozwijane. W chwili obecnej nie wykonuje się już metod starszej, zastąpione zostały nowszymi procedurami, które sprawiają że zabieg jest jeszcze bardziej bezpieczny. Poszerzenie możliwości zabiegowych sprawiło, że lekarz ma większą elastyczność w  doborze metody  zależnej od predyspozycji pacjenta np w przypadku cienkiej rogówki  lub dalekowzroczności,  co znacząco wpływa na przewidywalność efektów i bezpieczeństwo procedury.

  Obecnie zabiegi laserowej korekcji wzroku można podzielić na dwa rodzaje- powierzchniowe i głębokie:

  • Powierzchniowe  (metody Smartsurface oraz EBK). - procedura jest mało inwazyjna. Podczas zabiegu usuwana jest jedynie nabłonek rogówki czyli zewnętrzną najbardziej powierzchniowa warstwa rogówki, głębsze  struktura oka są modelowane przez laser excimerowy tak, aby usunąć wadę wzroku oraz skorygować astygmatyzm, w długiej perspektywie oko nie wykazuje śladów w postaci blizn - jest to największa zaleta tej procedury, jednak ostrość wzroku w przypadku metod powierzchownych wraca dopiero kilku dniach od zabiegu. Sama procedura jest praktycznie bezbolesna. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe, oczy są wrażliwe na światło, wymagane jest spędzenie kilku dni w domu.
  • Głębokie  (lasik) - procedura, która wymaga wytworzenia w rogówce płatka.Płatek wytwarzany jest przez specjalny mikrokeratom lub laser femtosekundowy, składa się on z warstwy nabłonka oraz istoty właściwej rogówki. W trakcie zabiegu płatek jest odkładany tak, aby laser excimerowy mógł działać na głębsze warstwy rogówki. Po zakończeniu procesu usunięcia wady wzroku płatek  jest swoistym opatrunkiem.  Bezpośrednio po zabiegu uzyskujemy praktycznie pełną ostrość wzroku.  Oczy nie są tak wrażliwe na światło i właściwie zaraz po korekcji możemy wrócić do codziennych czynności. Sam zabieg trwa kilkanaście minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Procedura Femtolasik daje bardziej przewidywalne efekty w przypadku dalekowzroczności.

Metoda nieustannie doskonalona

Pierwszy zabieg laserowej korekcji wady wzroku wykonano  w latach 80 XX wieku , jednak był on przeprowadzony przy pomocy zupełnie innych urządzeń, niż ten, który  jest stosowany obecnie. To co najbardziej różni dzisiejsze lasery od pierwszych systemów, za pomocą których wykonywane były zabiegi,  to precyzja ich działania oraz przewidywalność osiąganych efektów. Lasery pracują z wyższą niż kiedyś częstotliwością (laser emituje wiązke  500 razy na sekundę,  i jego plamka wynosi zaledwie 0,54 mm). Dodatkowo rozwój kamer cyfrowych pozwala nam monitorować położenie gałki ocznej w 3 wymiarach statycznych i 7 wymiarach dynamicznych 1050 razy na sekundę. Dzięki zastosowaniu w dzisiejszych laserach systemu śledzenia gałki ocznej - eye-tracker- zabieg jest  bezpieczny, ponieważ w momencie, gdy pacjent poruszy okiem podczas zabiegu działanie lasera zostaje wstrzymane na czas ponownego powrotu oka do właściwego położenia.

Prawidłowa kwalifikacja pacjenta i przestrzeganie zasad po zabiegu

Bezpieczeństwo zabiegu nie zależy jednak tylko od samego urządzenia, którym wykonywany jest zabieg i metody zabiegowej. Bardzo istotna jest także odpowiednia diagnostyka, kwalifikacja do zabiegu, wyeliminowanie przeciwwskazań, zaplanowanie procedury oraz specjalistyczna opieka pozabiegowa.  

Bardzo duże znacznie w udoskonalaniu metody laserowej korekcji wzroku  ma rozwój urządzeń diagnostycznych. Obecnie  lekarz ma o wiele dokładniejsze mapy rogówki niż np. 30 lat temu, dzięki czemu przewidywalność wady po zabiegu jest zdecydowanie precyzyjniejsza. również  jest na całkiem innym, o wiele wyższym poziomie niż kiedyś. Dlatego coraz częściej jesteśmy w stanie zaoferować pacjentom procedury w pełni zindywidualizowane.

Kolejną ważną częścią składową mającą wpływ na bezpieczeństwo zabiegu jest wiedza praktyczna na temat laserowej korekcji wzroku. Długi czas, od kiedy procedura zabiegowa jest wykonywana i ponad 100 milionów wykonanych zabiegów pozwoliło na wypracowanie szeregu “dobrych praktyk” co bezkompromisowo wpływa na bezpieczeństwo pacjenta.

Ryzyko wystąpienia powikłań zależy od dwóch podstawowych czynników. Są to: prawidłowa kwalifikacja pacjenta, a także stosowanie się przez niego do pozabiegowych zaleceń lekarskich. Zanim zatem korekcja zostanie wykonana, okulista zleca lub przeprowadza szereg niezbędnych, specjalistycznych badań. Należą do nich: badanie ostrości wzroku , keratometria, badania w kierunku zespołu suchego oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego topografia rogówki (może też zlecić inne badania dodatkowe). Lekarz zapoznaje się też z ogólnym stanem zdrowia pacjenta. 

Po zabiegu okulista udziela pacjentowi kilku bardzo ważnych wskazówek,  instruuje go, jak należy postępować przez najbliższe dni, czego powinien unikać, co ograniczyć, zaleca stosowanie odpowiednich kropli do oczu.

Rozwój technik laserowej korekcji wady  wzorku sprawił, że możemy oszacować osiągalny efekt zabiegowy  i  dopasować  metodę indywidualnie dla każdego pacjenta tak, by  przyniosła oczekiwane efekty dla danego przypadku. Obecne osiągnięcia medycyny sprawiły, że można zaryzykować stwierdzenie, iż laserowa korekcja wady wzroku przestaje być operacją wykonywaną z konieczności, a  staje się powszechnym zabiegiem, dzięki któremu możemy skutecznie, trwale i bezpiecznie pozbyć się wady wzroku i cieszyć nową jakością życia bez okularów. Umów się na konsultację w jednej z naszych klinik: w Lublinie, Jeleniej Górze lub Gorzowie Wielkopolskim

Co mówią o nas pacjenci?

Gwarancja najniższej ceny!

Znajdź niższą ceną, a zwrócimy Ci różnicę.

dowiedz się więcej

zadbaj o swój wzrok już dziś!

Zadzwoń i umów się na wizytę!

+48 503 503 553

Lub znajdź najbliższy gabinet

Jana Pawła 13 lokal 10

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi ul. Ogińskiego 1B

Kwalifikacje ul. Wyszyńskiego 56/5

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi ul. Wyszyńskiego 155

Kwalifikacje ul. Żerańska 14 b

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Zabiegi ul. Stefana Batorego 7

Kwalifikacje ul. Śląska 35/37

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Częstochowska 50

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Kolegialna 18

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

Tylna 6

+48 503 503 553

godziny otwarcia:

Pon - pt: 8:00 - 17:00 Sob: 9:00 - 13:00

skontaktuj się z nami!

Wybierz miasto
Umów wizytę
Umów się na wizytę +48 503 503 553
keyboard_arrow_up